Dieta bogata w witaminy jest niezbędna dla zachowania zdrowych zębów i dziąseł. Witaminy to substancje biokatalityczne, pozyskiwane głównie na drodze przyjmowanego pokarmu (tylko niektóre są syntetyzowane przez organizm).

Witaminy są niezbędne do prawidłowego przebiegu większości procesów metabolicznych. W stomatologii zajmują szczególne miejsce: znajdują zastosowanie we wspomaganym leczeniu chorób przyzębia, chorób błony śluzowej czy po zabiegach chirurgii stomatologicznej. Hipowitaminoza (niedobór witamin) dotyczy szerokiego grona pacjentów i jest związana głównie z nieprawidłowym jakościowym i ilościowym przyjmowaniem pokarmów, niepoprawnym przygotowywaniem posiłków (niewłaściwa obróbka termiczna) czy też z chorobami, które uniemożliwiają wchłanianie witamin na drodze pokarmowej. Hipowitaminoza w jamie ustnej może się objawiać: stanami zapalnymi, chorobami przyzębia, owrzodzeniami, a nawet ubytkami próchnicowymi. Do witamin odgrywających główną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu stomatognatycznego należą m.in.: witamina A, witaminy z grupy B, witamina D oraz witamina C. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie zabrakło ich w żywieniu osób dorosłych, ale kluczową rolę odgrywają w stymulowaniu rozwoju najmłodszej populacji. Struktury kostne tworzą się do około 18. roku życia, dlatego tak ważne jest dostarczanie witamin wraz ze zdrową, zrównoważoną dietą szczególnie w tym okresie. Szybkie, przetworzone jedzenie, słodycze i niedbałość w dostosowaniu posiłków dziecięcych zdecydowanie zwiększają podatność na późniejsze problemy z uzębieniem (...).

Cały artykuł przeczytaj tutaj.

Autorka: mgr Agnieszka Czarnota-Nastały

Artykuł przeczytasz bezpłatnie dzięki opcji artykułu otwartego, czasopismo zamów na stronie dlaspecjalistow.pl.

fot. archiwum autorki

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij