Asysta Dentystyczna wydanie nr 2/2023
Asysta Dentystyczna wydanie nr 2/2023

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie witam Was na łamach drugiego e-wydania „Asysty Dentystycznej”. Pierwszy kwartał roku 2023 był bardzo aktywny w naszej branży, pandemiczny zastój na pewno mamy już za sobą, co mogliśmy zobaczyć podczas jubileuszowej edycji targów IDS w Kolonii. Podsumowanie wydarzenia odnajdziecie na końcu wydania. 2 tygodnie po IDS odbyła się 29. edycja targów Krakdent, jak zwykle spotkanie było udane – dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili stoisko naszego wydawnictwa.

 

W wiosennej odsłonie e-wydania przygotowaliśmy szeroki wybór tematyczny. Od profilaktyki onkologicznej, przez zagadnienia z profesjonalnej higienizacji, dentofobię, po opis przypadku zastosowania preparatu ICON. Zapraszam do lektury e-wydania oraz śledzenia nowości branżowych na portalu dentalmaster.pl

PRACA Z PACJENTEM

Dentofobia – opis przypadku

Lęk stomatologiczny jest niezwykle częstym problemem zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy, występuje na szeroką skalę i dotyczy wszystkich warstw społecznych oraz grup wiekowych. Jest jednym z sześciu najczęstszych lęków człowieka we współczesnym świecie, tuż obok lęku przed wężami, lęku wysokości i klaustrofobii.

Profilaktyka nowotworów jamy ustnej. Oral cancer prevention

Obciążenie światowej populacji chorobami nowotworowymi ma wzrosnąć z 14 milionów w 2014 r. do 24 milionów nowych przypadków w 2035 r. (1). Największy wzrost zachorowań notuje się w państwach rozwijających się (2).

Skuteczność preparatów fluoru w zapobieganiu próchnicy zębów

Najczęściej występującą chorobą przewlekłą w społeczeństwie jest próchnica zębów (1). Wśród sześciolatków aż 86% ma próchnicę, natomiast wśród dwunastolatków – 80% (2).

Opryszczka wargowa a wizyta u stomatologa

Zakażenia wirusem opryszczki zwykłej (herpes simplex virus – HSV) mają bogatą symptomatologię kliniczną i należą do najczęstszych zakażeń człowieka. W znacznej większości przypadków przebiegają bezobjawowo, natomiast objawy obserwuje się w około 10% przypadków. Opryszczka zwykła wywoływana jest przez typ 1 (HSV-1) i typ 2 (HSV-2) wirusa.

Standardy higienizacji podstawą efektywnej profilaktyki przeciwpróchnicowej i zdrowia jamy ustnej

Zgodnie ze współczesnymi poglądami indywidualne zapobieganie próchnicy powinno być działaniem trójstopniowym. Efektywną profilaktykę należy rozpocząć na następujących poziomach: pierwotnym – obejmującym zapobieganie transmisji Streptococcus mutans z jamy ustnej matki do jamy ustnej dziecka, wczesnym – oznaczającym zapobieganie kolonizacji zębów przez obecne w jamie ustnej dziecka drobnoustroje S. mutans, i tradycyjnym – polegającym na usunięciu bakterii S. mutans zasiedlających już powierzchnię zębów.

ICON – nowoczesna metoda infiltracyjna leczenia próchnicy wczesnej

Stomatologia zachowawcza rozwija się w kierunku minimalnie inwazyjnego leczenia próchnicy na wczesnych jej etapach, dążąc do jak najmniejszego usuwania tkanek własnych zęba. Priorytetami są: jak najszybsze wykrycie zmian próchnicowych, dokładne określenie ich stadium oraz dobranie najlepszej metody leczenia (1).

Z KRAJU I ZE SWIATA

29. edycja Krakdentu dobiegła końca

Konferencja Towarzystwa Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii St omatologicznej i Implantologii

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij