Głównym problemem powstawania uszkodzeń zębów jest zalegająca płytka bakteryjna – bo to od niej wszystko się zaczyna.

Jej próchnicotwórcze działanie związane jest przede wszystkim z przemianą węglowodanów, obecne w płytce bakterie rozkładają cukry, co powoduje powstanie kwasów organicznych, a one przy odpowiednim stężeniu i po określonym czasie mogą uszkodzić szkliwo (1).

Płytka i obecne w niej bakterie są też czynnikiem wywołującym stan zapalny dziąseł, a po kilku dniach jej zalegania płytka ulega mineralizacji i przekształca się w naddziąsłowy kamień nazębny tworzący się powyżej brzegu dziąsła. Kamień poddziąsłowy powstaje głównie w kieszonkach dziąsłowych (2). (...)

Cały artykuł przeczytaj tutaj.

Autorzy: mgr hig. stom. Paulina Mintzberg-Wachowicz

Artykuł przeczytasz bezpłatnie dzięki opcji artykułu otwartego, czasopismo zamów na stronie dlaspecjalistow.pl.

fot. archiwum autorki

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij