Próchnica zębów mlecznych występująca u dzieci jest problemem, z którym bardzo często zmagają się rodzice. Aby zapobiec jej występowaniu, bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich zasad profilaktyki.

Próchnica w zębach mlecznych występuje zazwyczaj w miejscach podatnych na odkładanie się płytki nazębnej czy resztek spożywanych pokarmów. Należą do nich: bruzdy, otwory ślepe, powierzchnie styczne, powierzchnie przyszyjkowe. W zębach mlecznych obserwuje się takie same stadia rozwoju próchnicy jak w zębach stałych: próchnicę początkową, powierzchowną, średnią i głęboką.

Osobniczą cechą próchnicy w zębach mlecznych jest poważne zaawansowanie procesu chorobowego z nieznacznie widocznym obrazem klinicznym. Jeżeli widoczne jest jedynie przebarwienie czy zmatowienie powierzchni szkliwa zęba mlecznego, wymaga to już interwencji stomatologicznej. Po otworzeniu przez lekarza takiego ubytku zazwyczaj okazuje się, że jest to już próchnica średniego, a nawet głębokiego stadium, drążąca w pobliżu miazgi. Symptomatologia próchnicy zębów mlecznych jest zdecydowanie bardziej uboga w porównaniu z występowaniem objawów próchnicowych zębów stałych. W związku z tak szybkim postępem zmian chorobowych w zębach mlecznych badanie uzębienia u dzieci powinno wykonywać się co najmniej co trzy miesiące (...).

Cały artykuł przeczytaj tutaj.

Autorzy: mgr lic. tech. dent. dypl. hig. stom. Agnieszka Czarnota-Nastały, dr hab. n. med. Janusz Borowicz

Artykuł przeczytasz bezpłatnie dzięki opcji artykułu otwartego, czasopismo zamów na stronie dlaspecjalistow.pl.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij