Higienistka stomatologiczna spotyka się w gabinecie z wieloma różnymi chorobami jamy ustnej, dlatego powinna umieć rozpoznać objawy każdej z nich. Dzięki temu można zapobiec rozwojowi choroby i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Już około 4.-5. tygodnia życia płodowego rozpoczyna się kształtowanie języka. Na koniec drugiego miesiąca życia płodowego język jest już rozpoznawalną formą. Stanowi integralną część narządu żucia i jamy ustnej. Jest zwartym narządem mięśniowym biorącym udział w odczuwaniu smaków, żuciu, połykaniu i artykulacji. Znajduje się w jamie ustnej właściwej. Zbudowany jest z mięśni i błony śluzowej.

Język – fizjologia czy patologia?

Górna powierzchnia języka jest pokryta ochronną warstwą nabłonka wielowarstwowego płaskiego i licznymi wypustkami błony śluzowej tworzącymi brodawki. Specyficzny rodzaj błony śluzowej często manifestuje objawy wielu chorób ogólnych (...).

Cały artykuł przeczytaj tutaj.

Autor: dypl. hig. Marzena Cesarz

Artykuł przeczytasz bezpłatnie dzięki opcji artykułu otwartego, czasopismo zamów na stronie dlaspecjalistow.pl.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij