Prawidłowa higiena ma niebagatelne znaczenie do zachowania zdrowia jamy ustnej. Złogi nazębne – m.in. płytka nazębna czy kamień nazębny – mogą doprowadzić do chorób przyzębia oraz zapalenia dziąseł.

Złogi nazębne możemy podzielić na:

  • złogi miękkie – m.in. płytka nazębna, biały nalot, przebarwienia, resztki pokarmowe czy czarny osad,
  • złogi twarde – naddziąsłowy i poddziąsłowy kamień nazębny (1).

Płytka bakteryjna jest produktem bakteryjnym, który zawiera bakterie, komórki nabłonka, śluz oraz resztki pokarmowe. Płytka może powstać w czasie krótszym niż 24 h i nie ma możliwości usunięcia jej jedynie poprzez płukanie jamy ustnej. Po 3 dniach dochodzi do wapnienia płytki – jest to pierwszy etap tworzenia się kamienia nazębnego, który zawiera sole mineralne, białka i lipidy. Biały nalot to mieszanina białek, śliny, bakterii, komórek nabłonka i rozpadłych leukocytów, która luźno przylega do powierzchni płytki, zębów i dziąseł, dzięki czemu jest stosunkowo łatwo usuwalny (2).

Cały artykuł przeczytaj tutaj.

Autor: lic. hig. Paulina Mintzberg-Wachowicz

Artykuł przeczytasz bezpłatnie dzięki opcji artykułu otwartego, czasopismo zamów na stronie dlaspecjalistow.pl.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij