Ślina stanowi bardzo ważny składnik naszego organizmu. Wspomaga trawienie, regulację gospodarki wodnej oraz ułatwia mówienie. Sprawdza się również jako materiał diagnostyczny.

Naturalnym środowiskiem dla zębów, przyzębia i błony śluzowej jest ślina (1). Jej prawidłowe wydzielanie zapewnia zachowanie homeostazy w jamie ustnej i nawilżenie tkanek jamy ustnej, co ułatwia: mowę, trawienie i połykanie. Ślina stanowi także ochronę dla powierzchni zębów i okolicznych błon śluzowych przed czynnikami mechanicznymi, biologicznymi i chemicznymi. Bierze udział w odczuwaniu: smaków, temperatury i dotyku (2).

Cały artykuł przeczytaj tutaj.

Autor: lic. hig. Paulina Mintzberg-Wachowicz

Artykuł przeczytasz bezpłatnie dzięki opcji artykułu otwartego, czasopismo zamów na stronie dlaspecjalistow.pl.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij