Chirurgia stomatologiczna należy do działu medycyny zajmującego się leczeniem operacyjnym w obrębie jamy ustnej. Narzędzia używane podczas zabiegów należą do kategorii wysokiego ryzyka (critical) według klasyfikacji Spauldinga.

W tej grupie znajdują się narzędzia, które przy rutynowym stosowaniu uszkadzają skórę i błony śluzowe (ostrza skalpeli, igły, większość narzędzi chirurgicznych itp.). Narzędzia z grupy wysokiego ryzyka powinny być przed użyciem sterylne.
Każde postępowanie chirurgiczne składa się z trzech faz:
– przedzabiegowej,
– zabiegowej,
– pozabiegowej.
Pierwsza z faz obejmuje przygotowanie stanowiska zabiegowego, niezbędnego instrumentarium, materiałów, środków ochrony, a także zespołu i pacjenta do przeprowadzenia zaplanowanej procedury chirurgicznej (2). Po zakończeniu przygotowań gabinetu zabiegowego i pacjenta można przystąpić do odpowiedniego przygotowania personelu do zabiegu. W skład zespołu zabiegowego wchodzą zazwyczaj trzy osoby: operator, czysta (pierwsza) asysta, brudna (druga) asysta. Operator i pierwsza asysta podczas zabiegu mają bezpośredni kontakt z narzędziami chirurgicznymi i polem zabiegowym, w związku z czym muszą być odpowiednio przygotowani – chirurgiczne umycie i dezynfekcja rąk oraz przedramion, sterylny fartuch, rękawiczki, maseczka oraz czepek. (…)

Ciąg dalszy artykułu dostępny w numerze 2/2016 "Asysty dentystycznej" w dziale Temat numeru.

Autor: dypl. hig. stom. Katarzyna Ostrowska

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij