Brak higieny protez skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami. Już po kilku minutach od zjedzenia posiłku na zębach oraz protezie zaczyna się osadzać płytka bakteryjna. Po kilku dniach tworzy się błonka bakteryjna (łac. pelicule).

Początkowo nie ma w niej bakterii, ale na skutek elektrostatyczności bakterie przyczepiają się do błonki i zaczynają się namnażać oraz dzielić, a w ostatnim etapie kolonizacji płytka ta dojrzewa, powodując powstanie kamienia nazębnego, osadu i przebarwień. Zalegające resztki pokarmowe (nieszczelne wypełnienia, brak nitkowania przestrzeni międzyzębowych) powodują halitozę oraz próchnicę zębów w przypadku protez częściowych. W skrajnych przypadkach braku higieny protezy dochodzi do grzybic, np. Candida albicans, stanu zapalnego, a nawet wylęgu pasożytów w jamie ustnej. Brzmi źle, ale nie musi tak być.

Cały artykuł przeczytaj TUTAJ.

Artykuł przeczytasz bezpłatnie dzięki opcji artykułu otwartego, czasopismo zamów tutaj.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij