Kserotomia prawdziwa i ślinotok prawdziwy są to choroby jamy ustnej związane z zaburzeniami wydzielania śliny. Jest to problem, na który cierpią nasi pacjenci, często o tym nie mówiąc.

Kserostomia prawdziwa (zmniejszone wydzielanie śliny) i ślinotok prawdziwy (zwiększone wydzielanie śliny) są to choroby jamy ustnej związane z zaburzeniami wydzielania śliny (dyssialia). Jest to problem, na który cierpią nasi pacjenci, często o tym nie mówiąc.

Ślina spełnia bardzo ważne funkcje w jamie ustnej, między innymi: wpływa na zachowanie homeostazy, zapewnia prawidłowy przebieg wielu procesów, które odpowiadają za utrzymanie równowagi ekologicznej, dzięki zawartości składników organicznych i nieorganicznych, następnie zwilża tkanki jamy ustnej, co umożliwia artykulację, trawienie i połykanie, dalej stanowi barierę ochronną dla powierzchni zębów i błon śluzowych przed czynnikami biologicznymi, chemicznymi i mechanicznymi, a także uczestniczy w percepcji bodźców smakowych, temperatury i dotyku.

Autorka: dypl. hig. stom. Dorota Grzyśka

Przeczytaj artykuł tutaj.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij