Asysta Dentystyczna wydanie nr 1/2023
Asysta Dentystyczna wydanie nr 1/2023

Oddaję w Państwa ręce wydanie inne niż zwykle. W roku 2023 „Asysta Dentystyczna” będzie dostępna tylko jako e-book. Wersja papierowa nie będzie już kontynuowana. Decyzja wynika z wielu czynników, niezaprzeczalnie najważniejszym jest stale rosnąca cena papieru. E-wydania będzie można pobrać jako PDF lub przeczytać online po dokonaniu bezpłatnej rejestracji w portalu dentalmaster.pl. Każdy czytelnik, który wpisał się do bazy mailingowej, otrzyma dodatkowo link do pobrania swojego egzemplarza.

Wydanie przygotowaliśmy we współpracy z lekarzami, którzy od lat współpracują z wydawnictwem, i każdy nasz czytelnik odnajdzie w nim treści, które go zaciekawią. Nie zabrakło tematów ortodontycznych, stomatologii dziecięcej, profilaktyki, są także informacje o dostępnych na rynku produktach. Każdy tekst poparty jest bogatym piśmiennictwem i materiałami zdjęciowymi.

„Asysta Dentystyczna” w elektronicznej odsłonie będzie reprezentowana też na stoisku podczas tragów Krakdent 2023, które odbędą się w Krakowie 30 marca – 1 kwietnia. Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w wydarzeniu, zwłaszcza że zaplanowano bardzo ciekawy program szkoleniowy z zakresu profilaktyki. Życzę Państwu owocnej lektury i samych pomyślności w nowym roku.

Michał Kluczkowski

Redaktor naczelny

TEMAT NUMERU

Zęby wrodzone i noworodkowe – obserwacje

Zęby stanowią część układu oddechowego. Ich budowa oraz skład uzależnione są od zadań, jakie mają spełniać. Występują również istotne różnice między zębami mlecznymi i stałymi.

PRACA Z PACJENTEM

Probiotyki – wsparcie profilaktyki i leczenia stomatologicznego

Zgodnie z definicją FAO/WHO probiotyki to „żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza” (1, 2).

Czarny włochaty język

Rozpoznanie czarnego włochatego języka (lingua villosa nigra) jest zwykle związane z wadliwym złuszczaniem brodawek nitkowatych oraz modyfikacją miejscowej flory, objawiającą się wzrostem grzybów i bakterii chromogennych wytwarzających porfiryny.

Współczesne metody izolacji pola zabiegowego

Praca lekarza dentysty, który działa w tak ograniczonej i topograficznie ważnej przestrzeni, jaką jest jama ustna, wymaga jak najlepszej izolacji pola zabiegowego. Tutaj znajduje się wiele niedużych struktur anatomicznych, a układ pokarmowy krzyżuje się z drogami oddechowymi.

Wpływ czynników środowiskowych na proces wyrzynania zębów – przegląd piśmiennictwa

Powstawanie i wyrzynanie zębów są złożonymi i spersonalizowanymi procesami. Celem niniejszej pracy jest zaprezentowanie wpływu wybranych czynników środowiskowych na proces wyrzynania zębów w oparciu o najnowsze doniesienia naukowe.

Zastosowanie i skuteczność związków fluoru w pastach do zębów

Artykuł ma na celu porównanie past do zębów pod względem skuteczności związków fluoru w nich zawartych w walce z próchnicą oraz opis zastosowania poszczególnych past u określonych grup pacjentów.

Zaburzenie liczby zębów – hiperdoncja

Hiperdoncja dotyczy od 1% do 3% populacji. Rozpoznanie opiera się na stwierdzeniu nadmiernej liczby zębów widocznych w badaniach obrazowych w stosunku do prawidłowej liczby zębów mlecznych czy stałych (2, 10).

Płukanki do jamy ustnej – przegląd preparatów dostępnych na rynku

Stosowanie środków przeciwbakteryjnych, które są składnikami past i płukanek, jest niezwykle istotne, ponieważ mechaniczne usunięcie płytki bakteryjnej nie usuwa całości biofilmu z miejsc trudno dostępnych.

Wpływ świadomości prozdrowotnej i higieny jamy ustnej rodziców na stan jamy ustnej ich dzieci

Przeprowadzono badanie ankietowe mające na celu określenie wpływu świadomości w zakresie zdrowia i higieny jamy ustnej grupy rodziców na stan jamy ustnej ich dzieci.

DENTAL NEWS

Dental news

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij