Asysta Dentystyczna wydanie nr 2/2022
Asysta Dentystyczna wydanie nr 2/2022

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie witam Państwa na łamach wiosennego wydania „Asysty Dentystycznej”. Piszę te słowa tuż po targach Krakdent, które odbyły się na początku kwietnia, po prawie 3-letniej przerwie spowodowanej pandemią. Było mi bardzo miło spotkać się z Państwem na żywo, dziękuję wszystkim naszym czytelnikom za miłe rozmowy. Przygotowaliśmy dla Państwa fotorelację z targów – dla wszystkich tych, którzy nie byli lub chcieliby przeżyć to jeszcze raz. Relacja jest dostępna w dziale „Z kraju i ze świata”.

Na okładce wiosennego wydania gościmy naszą koleżankę Julię Wnuk z gabinetu Stomedica Waszczuk-Dziekan w Kołobrzegu. Zachęcam do lektury wywiadu, w którym Julia dzieli się z nami swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami na temat pracy z pacjentem. Temat wydania z kolei został przygotowany specjalnie na Państwa prośbę – zespół lekarzy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prezentuje informacje o profilaktyce kobiet ciężarnych. Dostępny jest także rozbudowany dział o wybarwianiu płytki, nie zabrakło także akcentów ekologicznych – ten temat opracowała dla Państwa Natalia Szeląg.

Zapraszam serdecznie do lektury wiosennego wydania i zachęcam do śledzenia informacji o wydarzeniach branżowych, już wkrótce pojawią się kolejne okazje do spotkań na żywo.

SYLWETKI ASYSTYDENTYSTYCZNEJ

Dla moich pacjentów jestem przewodnikiem

Pokazuje pacjentom, że prawidłowa higienizacja to nic trudnego, a sam zabieg przeprowadzony w gabinecie może być przyjemny. Hig. stom. Julia Wnuk z kliniki Stomedica Waszczuk- -Dziekan w Kołobrzegu opowiada o swojej pracy… z powołania.

TEMAT NUMERU

Profilaktyka stomatologiczna i leczenie kobiet ciężarnych

Wśród wielu kobiet istnieje mylne przekonanie, że ciąża wiąże się z większym ryzykiem chorób zębów.

PRACA Z PACJENTEM

Rola higienistki stomatologicznej w opiece nad pacjentem implantoprotetycznym podczas fazy podtrzymującej – ogólny zarys problematyki – cz. III

Faza podtrzymująca leczenia implantologicznego ma zasadnicze znaczenie dla przeżywalności prac wspartych na wszczepach zębowych.

Profesjonalna edukacja pacjenta w zakresie kontroli domowej higieny jamy ustnej

Dla zachowania zdrowia jamy ustnej niezbędna jest prawidłowa, domowa kontrola biofilmu. Mimo że mycie zębów wydaje się nam czynnością dość prozaiczną, to statystyki bezwzględnie od lat obnażają niedociągnięcia higieniczne w tym zakresie, wskazując na utrzymującą się wciąż na wysokim poziomie frekwencję próchnicy i chorób dziąseł oraz przyzębia.

Przegląd preparatów do wybarwiania płytki bakteryjnej stosowanych w higienie domowej

bakteryjna (biofilm) jest lepką, bezbarwną strukturą bakteryjną. Bytuje ona nieustanie na powierzchni zębów i jest przyczyną rozwoju próchnicy i stanów zapalnych dziąseł i przyzębia. Biofilm bakteryjny nieusuwany codziennie przekształca się w kamień nazębny, najpierw naddziąsłowy, następnie poddziąsłowy.

Skaling

Nieefektywna higiena jamy ustnej, używki oraz dieta bogata w barwniki nie są obojętne dla stanu uzębienia.

Protezy na implantach, wygoda ale czy to koniec problemów?

Zachowanie prawidłowych funkcji układu stomatognatycznego w przypadku utraconych zębów wiąże się z wykonaniem odbudowy protetycznej w celu uzupełnienia braków w łuku. Utratę wszystkich zębów możemy odbudować protezą całkowitą. Nie każdy pacjent jednak jest w stanie funkcjonować z takim rozwiązaniem.

Ubytki niepróchnicowego pochodzenia – najczęstsze przyczyny powstawania i zapobieganie

Ubytki niepróchnicowego pochodzenia powstają w każdej z grup wiekowych w wyniku erozji, abrazji, atrycji czy abfrakcji. Czynnikiem etiologicznym nie są tu bakterie.

Czy mycie zębów może być eko? Nasza odpowiedzialność wobec środowiska

Ekolodzy bombardują nas informacjami o zagrożeniach, jakie niesie współczesny świat. To nie jest mrzonka, to przerażające fakty, obok których nie można przejść obojętnie. Ochrona środowiska to jeden z najistotniejszych problemów współczesnego świata.

Lakowanie zębów

Stosowanie związków fluoru w okresie posterupcyjnym odgrywa ważną rolę w obniżeniu częstości występowania i intensywności próchnicy zębów.

DENTAL NEWS

Dental News

Z KRAJU I ZE SWIATA

Z kraju i ze świata

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij