Asysta Dentystyczna wydanie nr 4/2018
Asysta Dentystyczna wydanie nr 4/2018

Drodzy Czytelnicy

Ostatnie w bieżącym roku wydanie „Asysty Dentystycznej” przygotowujemy w gorącej atmosferze – jesteśmy już po udziale w targach Warsaw Dental Medica Show i CEDE, a przed nami kolejne wydarzenia – coroczne konferencje w Zabrzu (konferencja Policealnej Szkoły Medycznej), Częstochowie (spotkanie Polskiego Stowarzyszenia Higieny Stomatologicznej) i Łodzi (konferencja Centrum Kształcenia Ustawicznego). W bieżącym wydaniu oprócz relacji z wydarzeń, które się odbyły, znajdą też Państwo informacje na temat nadchodzących
konferencji.
W wydaniu zamykającym rok 2018 na okładce gościmy Magdalenę Michałowską, która zapewne wielu naszym Czytelnikom jest znana m.in. ze szkoleń, które regularnie prowadzi w całym kraju. W wywiadzie dzieli się swoim doświadczeniem w zawodzie, a także zdradza, jak udaje się jej dzielić obowiązki higienistki i wykładowcy z życiem rodzinnym. Dodatkowo w dziale „Temat numeru” Magdalena Michałowska przygotowała dla Państwa artykuł na temat piaskowania – serdecznie zapraszam do jego lektury.
Ponadto w wydaniu odnajdą Państwo kolejną część artykułu z cyklu o ergonomii pracy, tym razem opisana została praca na 6 rąk oraz kontynuację tematu powikłań w leczeniu ortodontycznym. Zachęcam także do zapoznania się z nowym działem w naszym czasopiśmie – „Egzamin w pigułce”. Teraz w każdym wydaniu Dorota Grzyśka, opiekunka nowego działu, będzie prezentowała artykułu z zakresu higienizacji i asystowania opracowane na bazie egzaminów zawodowych z ostatnich lat. Na pewno wiedza zawarta w dziale „Egzamin w pigułce” będzie pomocna nie tylko osobom wchodzącym w zawód, ale także wszystkim, którzy regularnie pracują z lekarzem i pacjentem.
Życzę owocnej lektury

Michał Kluczkowski
redaktor naczelny

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Praca jest moją pasją

Dypl. hig. stom. Magdalena Michałowska jest szkoleniowcem i aktywną zawodowo higienistką stomatologiczną. Swoją energią i pasją zaraża wszystkich wokół. W rozmowie z Pauliną Budną-Muc zdradza, co jest najważniejsze w pracy higienistki i co daje jej prawdziwą satysfakcję.

TEMAT NUMERU

Profesjonalna higienizacja pacjenta − piaskowanie

Profilaktyka stomatologiczna to działania mające na celu zapobieganie powstawaniu chorób w jamie ustnej dotyczących zarówno zębów, jak i tkanek miękkich.

PRACA Z PACJENTEM

Ergonomiczna praca na 6 rąk – organizacja zespołu stomatologicznego i zasady pracy w powiększeniu

Znaczenie ergonomii w stomatologii wciąż wzrasta – praca solo odchodzi powoli w niebyt, natomiast praca na 4 oraz 6 rąk staje się normą, do której dążą gabinety stomatologiczne.

Instrumentarium w chirurgii stomatologicznej – cz. I

Historia narzędzi chirurgicznych w stomatologii sięga czasów prehistorycznych, kiedy człowiek wyrabiał narzędzia z kości i znalezionych kamieni. W późniejszych epokach do produkcji narzędzi służyły: brąz, miedź, żelazo i mosiądz.

Probiotyki – nowoczesne oręże w gabinecie stomatologicznym

Jaką rolę odgrywa równowaga mikrobiologiczna jamy ustnej? Skąd takie zainteresowanie probiotykami? Czy probiotyki mogą być wsparciem w procesach higienizacji jamy ustnej? Na te i inne pytania postaramy się krótko odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Złogi nazębne

Złogi nazębne – m.in. płytka nazębna czy kamień nazębny – mogą doprowadzić do chorób przyzębia oraz zapalenia dziąseł, dlatego ważny jest wzrost świadomości pacjenta, jak ważne jest regularne i prawidłowe oczyszczanie jamy ustnej.

Egzamin w pigułce

Jonoforeza fluorkowa

Jonoforeza fluorkowa jest zabiegiem należącym do profilaktyki przeciwpróchnicowej. Przygotowanie do takiego zabiegu powinno przebiegać według ściśle ustalonego protokołu.

GDY PACJENT ZAPYTA

Mucositis jako uciążliwe powikłanie leczenia onkologicznego

Podczas leczenia onkologicznego może pojawić się szereg skutków ubocznych, które manifestują się w jamie ustnej pacjenta. Mucositis jest właśnie jednym z nich.

Powikłania w trakcie leczenia ortodontycznego i po nim – cz. II

Bagatelizowanie zasad higieny jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego, nieprawidłowe użytkowanie samego aparatu oraz błędy dietetyczne mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

PRAWO

Dokumentacja gabinetu stomatologicznego – praktyczny poradnik

Prawidłowe prowadzenie dokumentacji medycznej w gabinecie stomatologicznym jest ważną kwestią, która często spoczywa na barkach personelu pomocniczego. Rzetelnie prowadzoną dokumentację można traktować jako polisę ubezpieczeniową na przyszłość.

DENTAL ASSISTING

Die professionelle Zahnreinugung

EDUKACJA

Tam warto być

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kolejna edycja CEDE i III Ogólnopolski Zjazd Higienistek i Asystentek Stomatologicznych

Debiut Warsaw Dental Medica Show

I Śląskie Śniadanie Higienistek

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij