Asysta Dentystyczna wydanie nr 2/2018
Asysta Dentystyczna wydanie nr 2/2018

Drodzy Czytelnicy!

Witam Państwa serdecznie na łamach wiosennego wydania naszego kwartalnika. Na samym początku pragnę podziękować wszystkim, którzy odwiedzili nas podczas targów Krakdent – były to bardzo miłe i owocne rozmowy. Kolejną okazją do spotkania będzie druga edycja Konferencji Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej. Serdecznie zapraszam do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się 25-26 maja w Iławie. Szczegóły na temat wydarzenia odnajdą Państwo w czasopiśmie.
Na okładce bieżącego wydania i w dziale „Sylwetki Asysty Dentystycznej” mamy okazję gościć zespół z gabinetu Stomatologia Pietrzko w Bielsku-Białej. Koleżanki dzielą się z Czytelnikami m.in. sposobami motywowania pacjentów do zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej.
Tematem numeru są urazy zębów. Szczegółowo omówione zostały typy urazów oraz zasady postępowania z pacjentem. Artykuł wzbogaca obszerna dokumentacja zdjęciowa.
W wydaniu odnajdą też Państwo kolejną część cyklu z zakresu ergonomii pracy w gabinecie, tym razem omówiona została zasada duo. Na zdjęciach można dokładnie zobaczyć, jak powinien przebiegać proces wymiany/podawania
narzędzi w zespole.
Nowością na łamach „Asysty Dentystycznej” są lekcje języka niemieckiego wraz z ćwiczeniami. W kolejnym numerze każdy Czytelnik będzie mógł zweryfikować, czy je poprawnie wykonał. Serdecznie zapraszam do ich
rozwiązywania.
Na koniec życzę owocnej lektury i do zobaczenia w Iławie.
Michał Kluczkowski
redaktor naczelny

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Cierpliwość, staranność, sumienność - cechy higienistki idealnej

Dobra higienistka, oprócz fachowej wiedzy, powinna posiadać również zdolności motywacyjne, by wspierać pacjentów w dbaniu o higienę jamy ustnej. O tej niełatwej roli w rozmowie z Pauliną Budną-Muc opowiadają asys. Anna Lach i hig. stom. Sylwia Waligóra ze Stomatologia Pietrzko z Bielska-Białej.

TEMAT NUMERU

Pourazowe uszkodzenia zębów

Stomatologia to obszerna dziedzina medycyny zajmująca się funkcjonowaniem narządu żucia, przyzębia, błony śluzowej jamy ustnej i stawu skroniowo-żuchwowego oraz związanym z nim leczeniem próchnicy zębów i jej powikłań.

PRACA Z PACJENTEM

Ergonomia – praca na 4 ręce

Główną ideą pracy duo jest podział obowiązków między lekarzem a asystą, co zmniejsza wysiłek energetyczny zespołu stomatologicznego. Praca na 4 ręce ma na celu skrócenie czasu trwania zabiegu i polepszenie jego jakości z uwzględnieniem korzyści zdrowotnych dla członków personelu.

Ślina

Ślina stanowi bardzo ważny składnik naszego organizmu. Wspomaga trawienie, regulację gospodarki wodnej oraz ułatwia mówienie. Sprawdza się również jako materiał diagnostyczny.

Choroby przyzębia

Choroby przyzębia są często spotykanym problemem u pacjentów gabinetów stomatologicznych. Ich etiologia jest złożonym procesem, natomiast w rozpoznaniu pomagają m.in. wskaźniki periodontologiczne.

GDY PACJENT ZAPYTA

Profilaktyka ortodontyczna – ćwiczenia mięśniowe oraz proste metody leczenia

Zapobieganie wadom zgryzu i usuwanie ich we wczesnej fazie nieprawidłowego kształtowania się układu stomatognatycznego pozwala w większości przypadków na uzyskanie właściwego ustawienia zębów stałych.

Jakie zadania ma higienistka stomatologiczna w profilaktyce onkologicznej?

4 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Nowotworami. Liczba zachorowań na nowotwory w Polsce rośnie, co jest wprost proporcjonalne ze wzrostem ich liczby na świecie.

PRAWO

Zmiany w ochronie danych osobowych (RODO)

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych.

PRACA I ZDROWIE

Przygotowanie stanowiska pracy wg wymagań BHP i ergonomii dla asysty stomatologicznej

Wbrew pozorom asystentki stomatologiczne w gabinecie są narażone na wiele czynników negatywnie wpływających na ich pracę. Wśród zagrożeń, które mają największy wpływ w środowisku pracy personelu pomocniczego, można wymienić: czynniki biologiczne, chemiczne, fizyczne, psychofizyczne – obciążenie statyczne i dynamiczne oraz emocjonalne, czyli stres.

EDUKACJA

Tam warto być

DENTAL ASSISTING

Bei der Zahnarztpraxis

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Profilaktyka świadomego pacjenta

Rekordowe Targi Krakdent® 2018

Jesienna edycja konferencji w Łodzi

QUIZ WIEDZY

Odpowiedzi do quizu nr 31

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij