Asysta Dentystyczna wydanie nr 4/2017
Asysta Dentystyczna wydanie nr 4/2017

Drodzy Czytelnicy

Oddajemy w Państwa ręce ostatnie w bieżącym roku wydanie „Asysty Dentystycznej”, w którym oprócz wielu ciekawych artykułów można odnaleźć podsumowanie najważniejszych w branży wydarzeń, a także zapowiedzi nadchodzących targów i konferencji w okresie zimowym.
W dziale „Sylwetki Asysty Dentystycznej” tym razem gościmy nasze koleżanki z kliniki DENTALOVE w Warszawie. Emilia Rybakiewicz, Justyna Wójcik i Katarzyna Lachowicz dzielą się swoim doświadczeniem, zdradzając, w jaki sposób budować długofalową więź i zaufanie pacjenta.
Niezwykle istotną kwestię poruszyliśmy w „Temacie numeru”, gdzie opracowana została pierwsza część cyklu artykułów na temat ergonomii w pracy asystentki i higienistki stomatologicznej. Praca wzbogacona jest dokumentacją zdjęciową – serdecznie zachęcam do lektury.
Z zakresu pracy z pacjentem polecam szczególnej uwadze artykuł na temat profilaktyki ortodontycznej w okresie niemowlęcym oraz artykuł na temat pacjentów z problemami endodontyczno-periodontologicznymi.
Wśród artykułów odnajdą Państwo bardzo ciekawą pracę na temat alergii w stomatologii, alternatywnych metod leczenia kandydozy, a także niepożądanego działania leków, które manifestują się w jamie ustnej. Na koniec, z dużym wyprzedzeniem, pragnę Państwu życzyć wszystkiego co najlepsze z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, a także
pomyślności w nowym roku.


Michał Kluczkowski
redaktor naczelny

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Gabinet pełen miłości

O tym, jak ważna jest rozmowa i jak powinno wyglądać podejście do małego pacjenta, z asys. dent. Emilią Rybakiewicz, dypl. hig. Justyną Wójcik i asys. dent. Katarzyną Lachowicz ze Stomatologii DENTALOVE z Warszawy, rozmawiała Urszula Rudner-Dersiewicz.

TEMAT NUMERU

Wprowadzenie do ergonomii – część I

Ergonomia stomatologiczna zajmuje się przeniesieniem podstawowych zasad ergonomii klasycznej do relacji pomiędzy lekarzem, asystentką, higienistką, pacjentem oraz miejscem pracy – gabinetem stomatologicznym.

PRACA Z PACJENTEM

Wirus opryszczki zwykłej a schorzenia jamy ustnej i warg

Choroby jamy ustnej wywołane przez wirusy stanowią ważną grupę schorzeń, których diagnostyka nierzadko budzi problemy.

Endo czy perio? A może zespół endo-perio?

Leczenie endodontyczne zębów jest stosowane w wielu przypadkach, nie tylko związanych z ich obumarciem czy urazem. Często przyczyną leczenia endodontycznego są wskazania periodontologiczne.

Działania niepożądane leków manifestujące się w jamie ustnej

Niestety zapomina się, że oprócz działania leczniczego farmaceutyki mają też działania niepożądane, z których część manifestuje się zmianami w jamie ustnej, zarówno w tkankach twardych, jak i miękkich.

Organizacja opieki stomatologicznej oraz zabiegi profilaktyczne w trakcie ciąży. Część II – wyniki badań własnych

Opieka stomatologiczna nad pacjentką w ciąży wymaga wiele uwagi i opieki ze strony lekarza dentysty. Druga część artykułu porusza kwestię stanu wiedzy kobiet ciężarnych na temat choroby próchnicowej.

Profilaktyka ortodontyczna okresu niemowlęcego

Profilaktyka wad zgryzu u niemowląt jest bardzo ważną, a często traktowaną lekceważąco, kwestią. Dobre nawyki z pierwszych miesięcy życia dziecka mogą uchronić je przed problemami stomatologicznymi w przyszłości.

GDY PACJENT ZAPYTA

Wpływ palenia tytoniu na stan jamy ustnej

O szkodliwym działaniu nikotyny nie trzeba nikogo przekonywać. Palenie tytoniu wywołuje wiele skutków ubocznych w organizmie człowieka oraz może być czynnikiem zaostrzającym występujące stany chorobowe.

Alergie w stomatologii – przegląd piśmiennictwa

Alergie stają się obecnie poważnym problemem zarówno u dzieci i młodzieży, jak i u osób dorosłych.

Alternatywne metody leczenia kandydozy jamy ustnej

Grzyby Candida spp. stanowią element naturalnej flory przewodu pokarmowego, a ich saprofityczną obecność stwierdza się u ok. 50% osób zdrowych. C. albicans jest izolowana najczęściej (50-70% przypadków), rzadziej inne gatunki, takie jak: C. glabrata, C. parapsilosis, C. krusei, C. tropicalis (1).

SPRZĘT I MATERIAŁY

Panaceum od pszczół – propolis. Zastosowanie w stomatologii

Propolis jest substancją pochodzenia naturalnego, mieszaniną substancji żywiczno-woskowych.

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Zawód higienistki i asystentki wart POZNANIA

Profilaktyka świadomego pacjenta

Powrót targów CEDE

Udana akcja na sopockiej plaży

QUIZ WIEDZY

Quiz nr 30

Odpowiedzi do quizu nr 29

EDUKACJA

Tam warto być

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij