Asysta Dentystyczna wydanie nr 3/2017
Asysta Dentystyczna wydanie nr 3/2017

Drodzy Czytelnicy

Spotykamy się tuż po IV edycji Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który odbył się 3-4 czerwca w Katowicach. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w wydarzeniu, zapraszam także do zapoznania się z relacją z konferencji
na stronie 8.
Bieżące wydanie „Asysty Dentystycznej” poprzedza wydarzenie, które 14-16 września odbędzie się w Poznaniu. Serdecznie zapraszam wszystkich naszych czytelników do odwiedzenia 26. edycji targów CEDE. Po zarejestrowaniu się na stronie organizatora można otrzymać bezpłatną wejściówkę na to spotkanie. Zapraszam również do odwiedzenia naszego stoiska w pasażu (P1 – naprzeciw wejścia), a także do udziału w II Ogólnopolskim
Zjeździe Higienistek i Asystentek Stomatologicznych, który odbędzie się podczas targów.
W dziale „Sylwetki stomatologii” mamy zaszczyt gościć zespół Gabinetu Stomatologicznego Jolanty Szewczuk z Ostródy: dypl. hig. Martę Lemantowicz, dypl. hig. Beatę Stankiewicz i dypl. asyst. Agnieszkę Ciukszę. Nasze rozmówczynie zdradzają, jak stworzyć zgrany i profesjonalny zespół.
Tematem wydania są powikłania w jamie ustnej po leczeniu onkologicznym – oprócz dokładnego omówienia zagadnienia praca zawiera także dokumentację fotograficzną. Z zakresu chorób przyzębia zapraszam do lektury artykułu na temat instrumentów periodontologicznych w gabinecie higieny, a z zakresu pracy z pacjentem zachęcam do zapoznania się pracą na temat lup zabiegowych.


Życzę owocnej lektury
Michał Kluczkowski
redaktor naczelny

DENTAL NEWS

Dental news

KONGRES DGA

Kongres Dent Group Academy. Praktyka czyni mistrza!

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Zgrany zespół podstawą sukcesu

Współpraca pacjenta z całym zespołem stomatologicznym jest bardzo ważna dla końcowego sukcesu leczenia. O tym, jak ważne są szacunek i komunikacja, z zespołem Gabinetu Stomatologicznego Jolanty Szewczuk z Ostródy: dypl. hig. Martą Lemantowicz, dypl. hig. Beatą Stankiewicz i dypl. asys. Agnieszką Ciukszą rozmawiała Urszula Rudner.

TEMAT NUMERU

Powikłania w jamie ustnej po leczeniu onkologicznym

Leczenie onkologiczne jamy ustnej, rejonu głowy oraz szyi niesie za sobą wiele poważnych powikłań. Jednym z nich jest mucositis, które może utrudnić pacjentowi codzienne odżywianie się oraz przyjmowanie leków.

PRACA Z PACJENTEM

Instrumentarium periodontologiczne w gabinecie higieny

Biofilm bakteryjny jest przyczyną problemów periodontologicznych. Diagnostykę chorób przyzębia opieramy głównie na badaniach klinicznych opartych na sondowaniu.

Stałe i ruchome uzupełnienia protetyczne – podział, pielęgnacja, rodzaje materiałów

Brak higieny protez skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami. Już po kilku minutach od zjedzenia posiłku na zębach oraz protezie zaczyna się osadzać płytka bakteryjna. Po kilku dniach tworzy się błonka bakteryjna (łac. pelicule).

Liszaj płaski – obraz kliniczny choroby ze szczególnym uwzględnieniem jamy ustnej

Liszaj płaski jest przewlekłą zapalną chorobą skóry obejmującą swoim zasięgiem również błony śluzowe. Częstość występowania choroby szacuje się na około 2% w ogólnej populacji.

Istota opieki pozabiegowej nad pacjentem

Pacjent po zabiegu może czuć się osłabiony, głównie ze względu na dolegliwości w miejscu operowanym, a także nową sytuację, w jakiej się znalazł, która wywołuje dodatkowy stres. Profesjonalna higienistka/asystentka powinna pouczyć pacjenta, jak zadbać o higienę jamy ustnej w okresie pozabiegowym.

GDY PACJENT ZAPYTA

Bruksizm u dzieci i młodzieży

Coraz częściej do gabinetów stomatologicznych zgłaszają się pacjenci poniżej 18. roku życia z różnymi objawami dysfunkcji narządu żucia. Wskazują na to doniesienia z piśmiennictwa oraz doświadczenia kliniczne.

Organizacja opieki stomatologicznej oraz zabiegi profilaktyczne w trakcie ciąży – część I

Opieka stomatologiczna nad kobietą w ciąży wymaga wiele uwagi ze strony stomatologa oraz samej pacjentki. Pierwsza część artykułu opisuje przede wszystkim zabiegi profilaktyczne oraz zasady zdrowego żywienia, bardzo ważne dla pacjentki w ciąży.

Wpływ fazy retencyjnej leczenia ortodontycznego na przyzębie – przegląd piśmiennictwa

Należy rozgraniczyć dwie odrębne sytuacje kliniczne: czy podjęcie leczenia ortodontycznego ma za zadanie zredukowanie ryzyka wystąpienia zapalenia przyzębia, czy też konieczność ingerencji ortodontycznej jest podyktowana już istniejącą u pacjenta destrukcją tkanek twardych i miękkich otaczających zęby.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Lupy zabiegowe − niezbędny atrybut higienistki?

Praca w lupach w gabinecie higieny? Dlaczego nie? Stomatologia jest prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny. Na rynku pojawiają się coraz to ciekawsze propozycje i narzędzia mające ułatwiać pracę. Jednym z tych genialnych odkryć są właśnie lupy stomatologiczne.

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

I Kongres PAPS w Iławie

QUIZ WIEDZY

Quiz nr 29

Odpowiedzi do quizu nr 28

EDUKACJA

Tam warto być

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij