Asysta Dentystyczna wydanie nr 3/2016
Asysta Dentystyczna wydanie nr 3/2016

Drodzy Czytelnicy

Witam Państwa serdecznie na łamach kolejnego wydania „Asysty Dentystycznej”. Wierzę, że okres wakacyjny sprzyjał odpoczynkowi od aktywności zawodowych i relaksowi. Końcówka roku dla środowiska związanego ze stomatologią będzie bardzo aktywna. Już 7 września w Poznaniu
odbędzie się Światowy Kongres Stomatologiczny FDI. Przez 4 dni w Międzynarodowych Targach Poznańskich będą trwały sesje wykładowe i warsztatowe dla lekarzy, asystentek i higienistek oraz techników dentystycznych. Wydarzeniu towarzyszy też wystawa produktów stomatologicznych. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy planują wziąć udział w Kongresie FDI, do odwiedzenia stoiska naszej redakcji (stoisko nr P5, zaraz przy wejściu na targi). Jest to okazja do zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz skorzystania z promocji targowych.

W najnowszym wydaniu „Asysty Dentystycznej” na okładce gościmy zespół kliniki Kraina Zdrowego Uśmiechu z Olsztyna. Hig. stom. Aneta Przybyłowska oraz hig. stom. Monika Baczewska dzielą się wiedzą i doświadczeniem z zakresu m.in. opieki nad małym pacjentem w gabinecie.

Temat wydania poświęcony jest profilaktyce próchnicy. W numerze znajdują się dwa artykuły poświęcone tej tematyce, w których rozwinięte zostało zagadnienie profilaktyki fluorkowej. Wszystkim osobom, które pracują lub planują współpracę z lekarzem ortodontą, polecam artykuł autorstwa Agnieszki Czarnoty-Nastały, która opisuje rodzaje wad zgryzu, sposoby ich leczenia oraz prezentuje rodzaje aparatów wykorzystywanych podczas terapii.

Coraz więcej pacjentów zgłasza się do gabinetów z zaburzeniami wydzielania śliny. Przyczyny tych zaburzeń mogą mieć różne podłoże. Temat bardzo dokładnie w dziale „Gdy pacjent zapyta” omawiają lek. dent. Bartosz Mosler oraz lek. dent. Agnieszka Haas.

Na koniec pragnę serdecznie zachęcić Państwa do udziału w trzeciej edycji Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy (Kongres DGA), który odbędzie się 8-9 października w Katowicach. Bogata tematyka wykładów, praktyczne warsztaty oraz możliwość wymiany doświadczeń całych zespołów stomatologicznych (sesje wspólne dla asystentek, higienistek, lekarzy oraz techników dentystycznych). Więcej szczegółów na www.kongres-dga.elamed.pl.

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

W krainie zdrowego uśmiechu

Współcześnie uwidacznia się zmiana mentalności pacjentów i ich podejścia do stomatologii. Personel kliniki musi umieć dostosować się do tych zmian, aby sprostać wymaganiom pacjentów. Z hig. stom. Anetą Przybyłowską oraz hig. stom. Moniką Baczewską, które nie tylko wykonują zabiegi higienizacyjne w Krainie Zdrowego Uśmiechu, ale także koordynują prace asystentek i higienistek w placówkach zarządzanych przez Premium Dental Group w Olsztynie, rozmawiała Urszula Rudner.

TEMAT NUMERU

Na ratunek młodym zębom

W dobie nieograniczonego dostępu do wszelkiego rodzaju napojów gazowanych, izotoników oraz słodyczy najbardziej na ich destrukcyjne działanie jest narażona młodzież w przedziale wiekowym 11-17 lat.

PRACA Z PACJENTEM

Asystowanie w ortodoncji – aparaty ortodontyczne w leczeniu wad zgryzu

Leczenie wad zgryzu zarówno u dorosłych, jak i u dzieci wymaga przede wszystkim pogłębionego wywiadu z pacjentem oraz wybrania odpowiednich metod postępowania.

Urazy zębów

Obrażenia zębów w wyniku urazów zdarzają się często. Badania wykazują, że dotyczy to co trzeciego trzylatka i co piątego siedmiolatka. Dzieci charakteryzuje wzmożona aktywność ruchowa, a dodatkowo niepełna koordynacja ruchowa przekłada się na większą wypadkowość.

Wartość przeprowadzenia higieny jamy ustnej prawidłowego instruktażu

FDI

FDI Poznań 2016 – co ciekawego dla asystentek i higienistek

Organizatorzy najważniejszego wydarzenia w historii polskiej stomatologii nie zapomnieli o asystentkach i higienistkach i również dla nich przygotowali interesującą ofertę edukacyjną.

GDY PACJENT ZAPYTA

Zaburzenia wydzielania śliny – powikłanie wybranych chorób i stanów ogólnoustrojowych oraz przyjmowanych leków

Zaburzenia wydzielania śliny są jednym z najistotniejszych problemów stomatologicznych pacjentów. Mogą być one wynikiem chorób ogólnoustrojowych, stanów patologicznych w organizmie oraz efektem przyjmowanych leków podczas leczenia choroby podstawowej.

Zapobieganie wadom zgryzu Część II – proste metody leczenia wad zgryzu oraz postępowanie przeciwprzyczynowe

Każde podjęte leczenie stomatologiczne ma jeden cel – dążenie do przywrócenia zdrowia jamy ustnej. Tak samo jest z leczeniem ortodontycznym, którego głównym celem jest uzyskanie optimum czynnościowego, morfologicznego oraz estetycznego.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Wyciski masą alginatową

Wykonanie wycisku masą alginatową wymaga od personelu pomocniczego dobrego przygotowania i precyzji działań.

Kiedy i dlaczego warto stosować lakiery fluorowe?

Choroba próchnicowa dotyczy przeważającej części polskiego społeczeństwa, co potwierdza regularnie przeprowadzany przez Ministerstwo Zdrowia Ogólnopolski Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej.

KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA

Sytuacja zatrudnienia higienistek i asystentek stomatologicznych w Polsce – wyniki ankiety internetowej

Artykuły poświęcone sytuacji asystentek i higienistek na rynku pracy publikowane na portalach internetowych i w magazynach branżowych wywołują dyskusję i dają do zrozumienia, że życie tych grup zawodowych w Polsce nie jest usłane różami.

PRAWO

Udostępnianie dokumentacji medycznej w przychodniach i gabinetach stomatologicznych

Z prowadzeniem każdego rodzaju działalności leczniczej, w tym usług w zakresie stomatologii, związana jest problematyka dokumentacji medycznej.

DENTAL ASSISTING

Angielski w gabinecie

QUIZ WIEDZY

Regulamin quizu „Kompetentna higienistka w gabinecie stomatologicznym”

QUIZ nr 25

KOMPETENTNA HIGIENISTKA w gabinecie stomatologicznym

EDUKACJA

Tam warto być

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij