Asysta Dentystyczna wydanie nr 2/2016
Asysta Dentystyczna wydanie nr 2/2016

Drodzy Czytelnicy

Witam w wiosennej odsłonie „Asysty Dentystycznej”. W bieżącym roku miało miejsce wiele wydarzeń branżowych. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili stoisko naszej redakcji podczas targów Krakdent oraz na licznych konferencjach. Zachęcam do zapoznania się z relacją z tych wydarzeń
w dziale „Z kraju i ze świata”.
Na okładce bieżącego wydania goszczą dypl. hig. Katarzyna Sikora, dypl. hig. Karolina Wójciak oraz dypl. hig. Katarzyna Gądek z kliniki Dental4You® z Krakowa. Panie na co dzień pracują w gabinecie, gdzie oprócz standardowej oferty pacjenci mogą korzystać także z zabiegów medycyny estetycznej – zachęcam do lektury wywiadu.
Temat numeru poświęcony jest przygotowaniu do asysty przy zabiegach chirurgicznych. Artykuł wzbogacony jest o obszerną fotorelację. W dziale „Gdy pacjent zapyta” odnajdą Państwo artykuł autorstwa hig. Doroty Grzyśki na temat zapobiegania wadom zgryzu, jest to pierwsza część cyklu –
zachęcam do jego śledzenia w kolejnych wydaniach.
W dziale „Sprzęt i materiały” kontynuowany jest temat szczoteczek do zębów, dodatkowo można także zgłębić wiedzę na temat ścieralności past do zębów. Z kolei z zakresu komunikacji tym razem poruszony został temat dziecka w gabinecie. Dr Małgorzata Paszkowska przedstawia tę kwestię od strony prawnej.

Zachęcam Państwa do zapoznania się ze szczegółami III edycji Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który odbędzie się 8-9 października w Katowicach. W bieżącym wydaniu znajduje się program wydarzenia, szczegóły na stronie kongres-dga.elamed.pl.

Życzę owocnej lektury
Ewelina Ładziak
redaktor zarządzająca

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Gabinet pełen zadowolonych pacjentów

Współcześnie stomatologia jest nastawiona na indywidualne potrzeby pacjenta. O dostosowaniu się do oczekiwań pacjentów w zakresie stomatologii i medycyny estetycznej oraz satysfakcji z pracy z dypl. hig. Katarzyną Sikorą, dypl. hig. Karoliną Wójciak oraz dypl. hig. Katarzyną Gądek z Kliniki Dental4You® rozmawiała Urszula Rudner.

TEMAT NUMERU

Przygotowanie zespołu stomatologicznego do zabiegu chirurgicznego – ubranie operatora i czystej asysty

Chirurgia stomatologiczna należy do działu medycyny zajmującego się leczeniem operacyjnym w obrębie jamy ustnej. Narzędzia używane podczas zabiegów należą do kategorii wysokiego ryzyka (critical) według klasyfikacji Spauldinga.

PRACA Z PACJENTEM

Leczenie grzybicy jamy ustnej – jak sobie radzić z grzybicą w praktyce

Grzybica jamy ustnej należy do najczęściej występujących schorzeń błony śluzowej jamy ustnej. Drożdżaki z rodzaju Candida u wielu osób występują jako fizjologiczna flora jamy ustnej. Są one jednak mikroorganizmami oportunistycznymi, które w przypadku zachwiania równowagi miejscowej lub ogólnoustrojowej organizmu mogą spowodować infekcję.

Rola higienistki dentystycznej w prowadzeniu pacjenta implantologicznego

Artykuł omawia najważniejsze zadania stawiane higienistkom w procedurze okołoimplantacyjnej, jak również zwraca uwagę na jej rolę w okresie pozabiegowym oraz w przypadku użytkowania uzupełnień opartych na wszczepach zębowych.

GDY PACJENT ZAPYTA

Chory na padaczkę w gabinecie stomatologicznym

Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych. Jej istotą jest występowanie nieprawidłowych wyładowań bioelektrycznych w komórkach nerwowych, które klinicznie manifestują się jako napad padaczkowy.

Ciążowe zapalenie dziąseł – etiopatogeneza, klasyfikacja

Ciąża jest dla każdej kobiety szczególnym okresem, wiążącym się z wielkimi zmianami. Już na początku zeszłego wieku opisane zostały charakterystyczne zmiany w obrębie tkanek dziąsła u kobiet ciężarnych. W tym czasie wzrasta podatność na działanie wewnętrznych, jak i zewnętrznych czynników.

Zapobieganie wadom zgryzu Część I – przyczyny powstawania wad nabytych na różnych etapach rozwoju dziecka

Profilaktyka chorób jest jednym z najważniejszych elementów utrzymania zdrowia zarówno pojedynczych jednostek, jak i całego społeczeństwa.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Szczoteczki specjalistyczne

Głównym zadaniem szczoteczki do zębów jest usuwanie płytki bakteryjnej z powierzchni zębów i dziąseł. Bywają sytuacje, gdy tradycyjne szczotkowanie nie wystarczy.

Ścieralność past do zębów Rola współczynnika RDA

Zasadniczą funkcją wszystkich past do zębów jest wspomaganie szczotkowania zębów przez ich właściwości czyszczące. Funkcję tę spełniają zawarte w nich środki ścierne, polerujące i pieniące.

KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA

Dziecko jako pacjent w gabinecie stomatologicznym

Pacjentami dentystów bywają nie tylko dorośli, ale również dzieci. One też mają swoje prawa jako pacjenci, a każdy dentysta ma prawny i etyczny obowiązek ich przestrzegania. Generalnie prawa pacjentów dzieci są takie same jak i dorosłych pacjentów, jednakże inny bywa tryb ich realizacji.

EDUKACJA

Zębiaki w materiale archeologicznym Przegląd piśmiennictwa

Zębiaki w materiale historycznym należą do rzadkości. W piśmiennictwie opisano jedynie 6 takich przypadków, z czego prawidłowa diagnoza jednego z nich jest niepewna.

DENTAL ASSISTING

Angielski w gabinecie

QUIZ WIEDZY

Regulamin quizu „Kompetentna higienistka w gabinecie stomatologicznym”

QUIZ nr 24

KOMPETENTNA HIGIENISTKA w gabinecie stomatologicznym

Zweryfikuj swoją wiedzę! Drodzy Czytelnicy, teraz możecie sprawdzać swoją wiedzę na bieżąco. W tym numerze „Asysty Dentystycznej” publikujemy prawidłowe odpowiedzi na pytania z quizu nr 22 („Asysta Dentystyczna”, 4/2015).

Z KRAJU I ZE SWIATA

Tam warto być

Tematy doskonalących kursów zawodowych dla asystentek i higienistek stomatologicznych w 2016 r.

Wśród lasów i kniei

24. edycja Międzynarodowych Targów Stomatologicznych KRAKDENT

O wyzwaniach współczesnej stomatologii z higienistkami i asystentkami stomatologicznymi

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij