Asysta Dentystyczna wydanie nr 1/2016
Asysta Dentystyczna wydanie nr 1/2016

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie witam Państwa w nowym roku na łamach „Asysty Dentystycznej”. Mamy już za sobą II Międzynarodowy Kongres Stomatologiczny Dent Group Academy. Zachęcam do zapoznania się z relacją z wydarzenia w dziale Dental News. Dziękuję sponsorom i partnerom wydarzenia za wsparcie w organizacji Kongresu, a także wykładowcom za trud włożony w przygotowanie prelekcji,
warsztatów i pokazów. Zapraszam też na kolejną edycję Kongresu, która odbędzie się 8-9 października w Katowicach. Najnowsze informacje będą publikowane na stronie kongres-dga.elamed.pl.

W bieżącym wydaniu w dziale „Sylwetki Asysty Dentystycznej” gościmy asystentki i higienistki z Kliniki Jurajskiej w Częstochowie. Agnieszka Styrczewska i Mirosława Ucieklak zdradzają sekrety swojej pracy w gabinecie, a wywiad dodatkowo wzbogacają komentarze właścicielki Kliniki dr Joanny Sitko-Gap (prezes Polskiego Stowarzyszenia Higieny Stomatologicznej).

Tematem bieżącego wydania jest artykuł dypl. hig. stom. Sylwii Jaworskiej na temat lakowania zębów. Autorka krok po kroku przedstawia algorytm postępowania podczas wykonywania zabiegu. W odpowiedzi na Państwa prośby w bieżącym numerze poruszamy temat leczenia dzieci z autyzmem; tekst znajduje się w dziale „Praca z pacjentem”. Zachęcam także do lektury kolejnej części fotorelacji z zakresu pracy z koferdamem oraz do zapoznania się z pierwszą częścią przeglądu szczoteczek w dziale „Sprzęt i materiały”. Nowością w bieżącym wydaniu są lekcje języka angielskiego, które przygotowuje Małgorzata Ignasiak, koordynator ds. metodycznych Advantage. Zapraszam do rozwiązywania zadań!

Na koniec pragnę serdecznie zaprosić Państwa do udziału w targach Krakdent, które odbędą się 10-12 marca w Krakowie, i odwiedzenia naszego stoiska (D3, hala Wisła).

Życzę owocnej lektury
Ewelina Ładziak
redaktor prowadząca

DENTAL NEWS

Dental news

Zgrany zespół stomatologiczny to klucz do sukcesu!

II edycja Kongresu DGA za nami

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Higienistki, które rozumieją się bez słów

W Klinice Jurajskiej w Częstochowie pracuje zgrany zespół stomatologiczny. Rodzinna atmosfera sprawia, że każdy pacjent czuje się tu komfortowo. Jak osiągnąć taki efekt, opowiadają dypl. hig. stom. Agnieszka Styrczewska i dypl. hig. stom. Mirosława Ucieklak w rozmowie z Pauliną Budną-Muc. Wywiad swoją wiedzą wzbogaciła dr n. med. lek. stom. Joanna Sitko-Gap.

TEMAT NUMERU

Lakowanie zębów

Próchnica zębów – według Światowej Organizacji Zdrowia – jest umiejscowionym procesem patologicznym, pochodzenia zewnątrzustrojowego, prowadzącym do odwapnienia i proteolitycznego rozpadu twardych tkanek zęba.

PRACA Z PACJENTEM

ABC pracy w koferdamie – cz. IV. Metody instalacji

Koferdam od momentu powstania jest wciąż modyfikowany, tak, aby jego użycie było możliwe u jak największej liczby pacjentów

Leczenie stomatologiczne dzieci z autyzmem

Autyzm zalicza się do całościowych zaburzeń rozwoju (ang. pervasive developmental disorder, PDD), które charakteryzują się opóźnieniem lub nieprawidłowościami w zakresie rozwoju relacji społecznych, zachowania, komunikacji oraz funkcji poznawczych.

Chlorheksydyna w profilaktyce próchnicy – przegląd piśmiennictwa

Stosowane obecnie środki przeciwbakteryjne hamują tworzenie się płytki nazębnej. Używanie w tym celu antybiotyków w postaci past do zębów lub płukanek jest rozwiązaniem niewłaściwym ze względu na brak pełnej kontroli nad procesem leczenia, możliwość powstania szczepów opornych, jak również namnożenia się tych oportunistycznych (w tym Candida albicans), a zatem stłumienia fizjologicznej mikroflory jamy ustnej.

GDY PACJENT ZAPYTA

Choroby jamy ustnej: kserostomia prawdziwa i ślinotok prawdziwy

Kserostomia prawdziwa (zmniejszone wydzielanie śliny) i ślinotok prawdziwy (zwiększone wydzielanie śliny) są to choroby jamy ustnej związane z zaburzeniami wydzielania śliny (dyssialia). Jest to problem, na który cierpią nasi pacjenci, często o tym nie mówiąc.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Szczoteczka do zębów – cz. I

Na pozór mogłoby się wydawać, że szczotkowanie zębów to temat powszechnie znany. Szczoteczka to pozornie prosty przedmiot, który odgrywa kluczową rolę w domowej higienie jamy ustnej. Jednak często bywa, że nasi pacjenci popełniają błędy już na etapie wyboru szczoteczki do zębów, sięgając po zbyt twarde szczotki.

Zagrożenia mikrobiologiczne w pracy personelu stomatologicznego

Czynniki biologiczne, obok fizycznych, chemicznych i psychofizycznych, odgrywają istotną rolę w pracy środowiska stomatologicznego.

KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA

O profesjonalnym wizerunku personelu gabinetu stomatologicznego

Poruszony w artykule temat jest pozornie bardzo prosty, ale wciąż budzi sporo nieporozumień, co często jest sygnalizowane w rozmowach z właścicielami i menedżerami gabinetów.

Współpraca asystentki i higienistki stomatologicznej z lekarzem ortodontą

Podążanie z duchem czasu zgodnym z trendem zdrowego stylu życia i mody na piękny uśmiech wymusiło wyraźną potrzebę rozwoju gabinetów stomatologicznych, a co za tym idzie – rodzaju i jakości świadczonych w nich usług.

Higienistka stomatologiczna – zawód wielu stanowisk

Nie mylili się lekarze, kiedy uznali, że w gabinecie stomatologicznym potrzebna jest pomoc drugiej, odpowiedzialnej za jakość pełnionych usług, osoby. Ich potrzeba uzyskania wsparcia doprowadziła do stworzenia miejsca pracy dla higienistki, której obowiązki ograniczały się wówczas do robienia masy wypełnienia, posprzątania po pacjencie i prowadzenia dokumentacji medycznej.

DENTAL ASSISTING

Angielski w gabinecie

EDUKACJA

Tam warto być

QUIZ WIEDZY

Regulamin quizu „Kompetentna higienistka w gabinecie stomatologicznym”

QUIZ nr 23

KOMPETENTNA HIGIENISTKA w gabinecie stomatologicznym

Zweryfikuj swoją wiedzę! Drodzy Czytelnicy, teraz możecie sprawdzać swoją wiedzę na bieżąco. W tym numerze „Asysty Dentystycznej” publikujemy prawidłowe odpowiedzi na pytania z quizu nr 21 („Asysta Dentystyczna”, 3/2015).

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Perio Master 2015

14. Dolnośląskie Targi Stomatologiczne

„Dziecko w gabinecie stomatologicznym” na Konferencji w Łodzi

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij