Asysta Dentystyczna wydanie nr 2/2014
Asysta Dentystyczna wydanie nr 2/2014

Wybielanie zębów w gabinecie lekarskim – temat wydania. W numerze: biżuteria nazębna, profilaktyka od przedszkola, przechowywanie narzędzi do sterylizacji, profilaktyka ortodontyczna noworodków i niemowląt oraz bezpieczna i ergonomiczna praca higienistki i asystentki stomatologicznej. Polecamy rozmowę z personelem kliniki Jomadent w Dąbrowie Górniczej na temat kompleksowej obsługi pacjenta.

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI ASYSTYDENTYSTYCZNEJ

Kompleksowa obsługa pacjenta

Z personelem Centrum Zdrowia Jomadent w Dabrowie Górniczej – pielęgniarką i asyst. stom. Ewa Hnytko oraz asyst. stom. Joanna Kaczmarzyk – na temat kompleksowej obsługi pacjenta i innowacyjnych rozwiązań w zakresie leczenia i higienizacji rozmawiała Ewelina Ładziak.

TEMAT NUMERU

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Wybielanie zębów to dzisiaj jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Cały proces został na tyle dobrze poznany naukowo, że, przy zachowaniu odpowiednich procedur podczas zabiegu, można mówić o bezpiecznej, a przy tym efektywnej technice wybielania.

PRACA Z PACJENTEM

Urazy zębów – rola zespołu stomatologicznego w udzieleniu pomocy i reorganizacji pracy w gabinecie w stanach wymagających nagłej pomocy lekarskiej

Pacjenci, którzy zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego z powodu urazu zębów, powinni zostać otoczeni szczególną opieką. Bezzwłoczna i sprawna pomoc ze strony zespołu stomatologicznego jest bardzo istotna, gdyż czas, jaki upłynął od chwili zadziałania urazu do rozpoczęcia leczenia, warunkuje długofalowy sukces terapeutyczny (1). Zapewnienie odpowiednich, godnych warunków udzielenia pomocy spoczywa w dużej mierze na asyście stomatologicznej i recepcji.

Biżuteria nazębna

Dla niektórych to ekstrawagancja, dla innych sposób podkreślenia swojej indywidualności i dobrego stylu. Obecnie gabinety stomatologiczne oferują nie tylko piękne, białe uśmiechy, ale także sposoby na ich podkreślenie. Biżuteria nazębna ma tylu fanów, co i przeciwników, ale pewne jest, ze coraz więcej pacjentów możne o nią zapytać.

Profilaktyka – lepiej zapobiegać niz leczyć…

Statystyki bija na alarm. Próchnica, obok choroby niedokrwiennej serca, nowotworów, cukrzycy typu 2, jest bardzo poważnym problemem. Dlaczego tak jest? Ponieważ nie ma odpowiedniej edukacji.

Profilaktyka od przedszkola

Do zadań higienistki stomatologicznej należy przede wszystkim wykonywanie zabiegów profilaktycznych, ale jest ona także odpowiedzialna za działalność edukacyjną.

PRACA I ZDROWIE

Przechowywanie narzędzi po sterylizacji

Etap przechowywania narzędzi po sterylizacji poprzedza szereg postępowań związanych z przygotowaniem narzędzi do ponownego użycia, tj. dezynfekcja i mycie, suszenie, pakowanie, ułożenie w autoklawie, sterylizacja, kontrola procesu sterylizacji, postępowanie aseptyczne po sterylizacji.

PRACA Z PACJENTEM

Profilaktyka ortodontyczna noworodków i niemowląt

Dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem radości i szczęścia. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Środki fluorkowe stosowane w proiilaktyce fluorkowej egzogennej

Na temat roli fluoru napisano bardzo wiele poważanych prac. Artykuł ten ma za zadanie w minimalnym stopniu przypomnieć najważniejsze informacje dotyczące samego fluoru, jak również wykorzystania jego działania w profilaktyce zapobiegania próchnicy.

PRACA I ZDROWIE

Bezpieczna i ergonomiczna praca higienistki i asystentki stomatologicznej

Zagrożenia zawodowe w pracy higienistki/asystentki stomatologicznej wywołane są przez czynniki środowiska pracy. Podziału tych czynników dokonuje się, biorąc pod uwagę ich charakter oraz szkodliwe działanie.

KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA

Profesjonalna obsługa niepełnosprawnego pacjenta

Spersonalizowane podejście do pacjenta w każdym przypadku jest korzystne, gdyż bierze pod uwagę jego indywidualne preferencje dotyczące wizyty w gabinecie.

Jak sprawdzić się w roli recepcjonistki stomatologicznej? Nowe przydatne umiejętności

W ramach zadań recepcyjnych najważniejsza jest obsługa pacjentów oraz pozostałych interesantów. Zaliczamy do nich dostawców materiałów stomatologicznych i sprzętu, przedstawicieli firm medycznych, kurierów, pracowników urzędów.

DENTAL ASSISTING

Akademia Umiejętności Językowych

QUIZ WIEDZY

Quiz nr 16. Kompetentna higienistka w gabinecie stomatologicznym

KOMPETENTNA HIGIENISTKA w gabinecie stomatologicznym. Zweryfkuj swoja wiedzę!

EDUKACJA

Tam warto być. Tematy doskonalących kursów zawodowych dla asystentek i higienistek stomatologicznych w 2014 r.

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT po raz 22.!

Konferencja „Nowoczesne metody pracy wyzwaniem współczesnej stomatologii”

Inauguracja Polskiego Stowarzyszenia Higieny Stomatologicznej

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij