Asysta Dentystyczna wydanie nr 1/2014
Asysta Dentystyczna wydanie nr 1/2014

Temat wydania: Zastosowanie wskaźników jamy ustnej w praktyce klinicznej higienistki stomatologicznej.

Polecamy: zasady pracy na cztery ręce, przygotowanie pacjenta do leczenia ortodontycznego, narzędzie diagnostyczne niezbędne do komunikacji z pacjentem oraz kiretaż - sposób na choroby przyzębia. W sylwetkach asysty dentystycznej przedstawiamy higienistki „na swoim” czyli właścicielki Gabinetu Higieny Dentystycznej AS-DENT z Poznania.

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Higienistki "na swoim"

Gabinety higieny w Polsce to zjawisko bardzo nowe, wzbudzające ciekawość. Na temat zasad prowadzenia i rejestrowania tego typu placówki z Agatą Kurkowską i Sylwią Kołodziejczyk, właścicielkami Gabinetu Higieny Dentystycznej AS-DENT w Poznaniu, rozmawiała Ewelina Ładziak.

TEMAT NUMERU

Zastosowanie wskaźników higieny jamy ustnej w praktyce klinicznej higienistki stomatologicznej

Niniejszy artykuł mi na celu uświadomienie konieczności przeprowadzania kontroli stanu higieny jamy ustnej w przebiegu leczenia stomatologicznego. Ma również przybliżyć z praktycznego punktu widzenia sposób przeprowadzenia badania za pomocą wskaźników API, PLI i OHI.

PRACA Z PACJENTEM

Przygotowanie pacjenta do leczenia ortodontycznego

Prawidłowe leczenie ortodontyczne zależy od wielu czynników. Niezwykle istotne są badania diagnostyczne oraz szczegółowy przegląd jamy ustnej z oznaczeniem potrzeb leczniczych i profilaktycznych.

Kiretaż – sposób na choroby przyzębia

Nieleczone zapalenie przyzębia powoduje przykre dolegliwości, które w ostateczności mogą prowadzić do utraty zębów. Dlatego ważne jest, aby w porę przeprowadzić zabieg kiretażu, który, połączony z prawidłową higieną i regularnymi wizytami kontrolnymi, pozwoli powstrzymać dalszy postęp paradontozy i poprawi komfort życia pacjenta dotkniętego tym przewlekłym schorzeniem.

Narzędzia diagnostyczne niezbędne do komunikacji z pacjentem

W ciągu minionych lat wiele się zmieniło w stomatologii. Higienistka z osoby pomocniczej, asystującej podczas zabiegu, zmieniła się w samodzielnego pracownika, który niejednokrotnie musi jako pierwsza osoba w gabinecie stawić czoła pacjentowi.

Właściwa pasta gwarancją zdrowego uśmiechu

Zapalenie przyzębia, często nazywane też paradontozą, jest podstępną chorobą, która, nieleczona, może powodować poważne skutki zarówno miejscowe, jak i ogólne.Dlatego istotny jest wybór odpowiedniej pasty. Najważniejsze są jednak technika, czas, który poświęcimy na mycie, oraz regularne wizyty u dentysty – przynajmniej raz na 6 miesięcy.

Zasady pracy na cztery ręce

Artykuł podejmuje temat pracy na cztery ręce. Opowiada o stanowisku pracy, komunikacji z lekarzem. Współpraca manualna pomiędzy operatorem i asystą wymaga znajomości procedur leczniczych i jest warunkiem prawidłowego wykonania jakiegokolwiek zabiegu.

PRAWO

Higienistki i asystentki stomatologiczne w krajach Unii Europejskiej oraz państwach kandydujących Edukacja, uprawnienia, zakres działalności – cz. II

Profesje takie jak asystentka dentystyczna oraz higienistka należą do grupy zawodów medycznych, na które popyt stale rośnie. Warto rozważyć opcję zmiany miejsca zamieszkania w sytuacji braku perspektyw, wysokiej stopy bezrobocia oraz pogarszającej się sytuacji gospodarczej. Niemniej jednak zanim podejmiemy radykalne kroki, warto zaznajomić się z przepisami regulującymi kwestie wykonywania naszej profesji w danym państwie

PIERWSZA POMOC

Omdlenie w gabinecie stomtologicznym

Omdlenie (łac. syncope) to przemijająca utrata przytomności spowodowana przejściową, uogólnioną hipoperfuzją(niedokrwieniem) mózgu, cechująca się szybkim początkiem, krótkim czasem trwania i samoistnym całkowitym ustąpieniem

KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA

Halo, to ja... Czyli rozmowa telefoniczna w praktyce

Zrozumienie sytuacji pacjenta jest kluczem do odpowiedniego zachowania wobec niego. Konieczne jest stworzenie właściwej ramy, w której dobrze poczuje się zarówno osoba dzwoniąca, jak i pacjent.

Inteligencja emocjonalna a efektywność i komfort pracy w gabinecie stomatologicznym

Artykuł przybliża chyba najpopularniejszą z teorii psychologicznych ostatnich kilkunastu lat, a mianowicie koncepcję inteligencji emocjonalnej.

DENTAL ASSISTING

Niemiecki dla asysty

QUIZ WIEDZY

Regulamin quizu "Kompetentna higienistka w gabinecie stomatologicznym"

Quiz nr 15. Kompetentna higienistka w gabinecie stomatologicznym

Kompetentna higienistka w gabinecie stomatologicznym. Odpowiedzi na pytania do quizu 13

EDUKACJA

Tam warto być. Tematy doskonalących kursów zawodowych dla asystentek i higienistek stomatologicznych w 2014 r.

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Asysta na najwyższym poziomie

Konferencja Higieny Stomatologicznej

Ogólnopolskie szkolenia dla higienistek

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij