Próchnica czy zmiany zapalne dziąseł przyczyniają się do powstawania wielu chorób ogólnoustrojowych. Mogą powodować też powikłania, a nawet zmniejszać skuteczność stosowanych terapii.

Tymczasem według danych Ministerstwa Zdrowia na próchnicę cierpi niemal każdy dorosły Polak. Jak z nią skutecznie walczyć i o czym pamiętać? Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to okazja, żeby przypomnieć, że stan zębów wpływa na zdrowie całego organizmu oraz edukować na temat prawidłowej profilaktyki.

Stan zdrowia jamy ustnej w Polsce

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Mars Wrigley przez firmę badawczą IQS  wynika, że zgodnie z zaleceniami – czyli dwa razy do roku lub częściej – dentystę odwiedza tylko 37% Polaków. 16% umawia wizytę, kiedy zaczyna dostrzegać pierwsze symptomy problemów stomatologicznych, a aż 11% na fotel trafia w momencie, kiedy stan zębów staje się już naprawdę zły.

Specjaliści od lat podkreślają, że próchnica to nadal bardzo poważny problem społeczny. Dotyczy on prawie 82% polskich sześciolatków . To znacznie więcej niż średnia z innych krajów Unii Europejskiej. Dla porównania 69%   czeskich sześciolatków ma problem z zębami, na Łotwie odsetek ten spada do 55%, a we Francji i Danii już tylko 25% sześciolatków ma próchnicę .
 
W ciągu 20 lat sytuacja polskich dzieci nieznacznie się polepszyła, jednak nadal jest to mała różnica. 40%  dzieci w wieku 3 lat ma już ubytki próchnicowe. W okresie przedszkolnym częstotliwość występowania próchnicy zwiększa się dwukrotnie. W wieku 5-6 lat, gdy pojawiają się pierwsze zęby trzonowe stałe,  u wielu dzieci są one już zaatakowane przez próchnicę. W Polsce ponad 80%  12-latków ma próchnicę, a przed 18. rokiem życia odsetek ten zwiększa się prawie do 100% - mówi Profesor Dorota Olczak-Kowalczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.  
 

Profilaktyka górą

Profilaktyka wymaga odpowiedniej edukacji i świadomości problemu próchnicy. Żeby przeciwdziałać chorobom zębów i dziąseł specjaliści zalecają stosowanie 4 kroków.
 
Mycie zębów dwa razy dziennie to podstawa, ale samo szczotkowanie nie wystarczy. Należy również używać płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej, żeby oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Po jedzeniu i piciu, zarówno gdy przebywamy w domu, jak i poza nim, warto sięgnąć po bezcukrową gumę do żucia. Jest to szczególnie ważne bezpośrednio po spożyciu kwaśnych produktów, po których nie należy myć zębów. Czwartym niezwykle ważnym krokiem w trosce o zdrowe zęby są regularne wizyty u dentysty – przynajmniej raz na pół roku. Jeśli przestrzegamy wszystkich zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i diety, wizyty u stomatologa mogą skończyć się jedynie na kontroli potwierdzającej zdrowie naszych zębów.  

Rola bezcukrowej gumy w trosce o zdrowie zębów

W codziennej pielęgnacji zębów nie można zapominać o pozytywnym wpływie żucia bezcukrowej gumy. Spędzając czas w domu, podczas pracy, nauki czy popołudniowego relaksu zdarza się sięgać po przekąski. Powoduje to zaleganie resztek jedzenia i wytwarzanie kwasów, które negatywnie wpływają na szkliwo.

Żucie gumy stymuluje produkcję i przepływ śliny, co prowadzi do zmniejszenia kwasowości w jamie ustnej. Gumę powinniśmy żuć po każdym posiłku, a także po piciu kawy, soków, a nawet wody gazowanej – te produkty mają odczyn kwasowy, a kwasowość prowadzi do próchnicy - wyjaśnia prof. Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Gumę warto żuć przez 10 min po jedzeniu i piciu – dodaje.

O programie „Dziel się Uśmiechem”

4 kroki do zdrowych zębów są popularyzowane przez program edukacyjny „Dziel się Uśmiechem”. Organizowany jest on od 2013 roku przez firmę Mars Polska i Polski Czerwony Krzyż we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym oraz Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. Co roku obejmuje do 100 tysięcy uczniów szkół podstawowych w całej Polsce.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij