To FAKT! Oprócz niego, do symptomów tej przewlekłej, zapalnej choroby przyzębia, należą również zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł, a także tzw. objaw „różowej szczoteczki”, czyli krwawienie z dziąseł występujące w trakcie czyszczenia zębów.

 

Nierozpoznana i nieleczona paradontoza, czyli przewlekła choroba tkanek, w których osadzone są zęby, może mieć wiele przykrych konsekwencji. Nie chodzi jednak tylko o możliwą utratę zębów. Specjaliści ostrzegają, że zaawansowana paradontoza może zwiększać ryzyko rozwoju wielu innych chorób, przede wszystkim układu sercowo-naczyniowego (np. miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego), ale także cukrzycy i chorób układu pokarmowego.

 

Zatem paradontozy nie można lekceważyć i warto znać jej wczesne, charakterystyczne objawy:

 

  • zaczerwienione i opuchnięte dziąsła;
  • odsłonięte korzenie zębów (wydłużony kształt zębów);
  • nieestetyczne „czarne trójkąty”, czyli puste przestrzenie zlokalizowane pomiędzy szyjkami zębów;
  • objaw „różowej szczoteczki” (krwawienie dziąseł w trakcie, gdy szczotkujemy lub nitkujemy zęby);
  • nadwrażliwość zębów i ból dziąseł (np. przy dotyku, w kontakcie z nitką dentystyczną, pod wpływem zimnych lub gorących potraw czy słodyczy);
  • ruchomość zębów (ich rozchwianie);
  • nieprzyjemny zapach z ust (uporczywy, nie dający się niczym zamaskować, nieświeży oddech).

 

– Przykry zapach z jamy ustnej pacjenta z paradontozą może wynikać z interakcji pomiędzy bakteriami a specyficznymi związkami chemicznymi, takimi jak białka i peptydy, które są bardziej liczne w płynie dziąsłowym osób z zapaleniem przyzębia. Białka i peptydy są hydrolizowane przez bakterie powodujące choroby przyzębia takie jak szczepy Porphyromonas gingivalis, Treponema denticola i Tannerella forsythia, w efekcie czego uwalniane są lotne związki siarki, odpowiedzialne za charakterystyczny zapach – wyjaśnia Monika Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

 

Na tym etapie konieczna jest wizyta u dentysty, ponieważ choroba jest już w zaawansowanym stadium rozwoju.  

 

Przypomnijmy, że najczęstszą przyczyną paradontozy jest postępująca, przewlekła reakcja zapalna dziąseł na stwardniałą płytkę nazębną, która gromadzi się w nadmiarze m.in. w efekcie braku wystarczającej higieny jamy ustnej.

 

Na koniec warto dodać, że przykry zapach z ust nie zawsze świadczy o paradontozie. Może to być również objaw wielu innych chorób, takich jak np. zapalenie migdałków, zapalenie zatok przynosowych, ropień płuca czy niektóre schorzenia układu pokarmowego.

 

Vik, zdrowie.pap.pl; fot. pap.pl

 

Źródła:
Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie
Artykuł na temat zapalenia przyzębia z portalu Medycyna Praktyczna

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij