Wiele osób wciąż uważa, że nitkowanie zębów to czynność „dodatkowa”, bądź zupełnie nadprogramowa w trakcie codziennego rytuału pielęgnacji jamy ustnej. Nic bardziej mylnego, nitkowanie zębów powinno stanowić integralną część higieny.
Nitkowanie pozwala pozbyć się osadu z trudno dostępnych miejsc i zmniejsza ryzyko powstawania stanów zapalnych oraz ubytków. Pozostawione pomiędzy zębami resztki pokarmowe mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Sprzyjają one powstawaniu trudnej do zaobserwowania próchnicy, której leczenie jest znacznie bardziej skomplikowane niż leczenie próchnicy na powierzchni żującej, dlatego zęby należy nitkować minimum raz dziennie.
Poniżej krótka instrukcja, jak nitkować zęby, by nie popełnić błędu i nie zrobić sobie krzywdy.
Każdy! Nitkowanie jest ważne, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Jest to szczególnie istotne, jeśli masz ciasne przestrzenie między zębami, implanty, protezy dentystyczne, czy aparat ortodontyczny. Nitkować należy pomiędzy wszystkimi zębami, bez wyjątków, ponieważ płytka nazębna gromadzi się szczególnie w miejscach trudnodostępnych. Nici dentystycznej trzeba używać przynajmniej raz dziennie, najlepiej po wieczornej pielęgnacji zębów, np. po myciu zębów pastą Rapid White Anti Color oraz dokładnym płukaniu płynem Extend-A-White.
W sklepach możesz znaleźć kilka rodzajów nici dentystycznych, więc najpierw musisz znaleźć taką, która jest dostosowana do Twoich potrzeb. Najpopularniejsza jest nylonowa nić dentystyczna, która jest uniwersalna i sprawdzi się w każdej sytuacji. Można również zakupić nić dentystyczną z woskiem, którą łatwiej wsunąć między zęby. U osób, które mają ciasno ustawione zęby sprawdzi się dużo cieńsza od nici taśma dentystyczna. Używanie jej zapewni najwyższy komfort w oczyszczaniu zębów.
fot. istockphoto.com