Firma Sedlak&Sedlak przeprowadziła badania na temat wynagrodzeń na stanowiskach asystentki i higienistki stomatologicznej. Co z nich wynika?

Dane wykorzystane w artykule pochodzą z ogólnopolskiego badania wynagrodzeń, które zostało zaktualizowane w lutym bieżącego roku.

Badanie na temat zarobków asystentek stomatologicznych przeprowadzono na 336 osobach pracujących na tym stanowisku. Wśród ankietowanych przeważały kobiety - było ich aż 333, natomiast mężczyzn tylko 3.

Miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 2680 zł brutto, czyli 1933 zł netto. Co druga asystentka stomatologiczna otrzymuje pensję od 2 250 zł do 3 180 zł. 25% najgorzej wynagradzanych asystentek stomatologicznych zarabia poniżej 2 250 zł brutto. Na zarobki powyżej 3 180 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych asystentek stomatologicznych.

Podobnie kwestia przedstawia się na stanowisku higienistka stomatologiczna. Badania przeprowadzono na 193 ankietowanych, spośród których 190 odpowiadających stanowiły kobiety, a 3 - mężczyźni.

Miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 2 830 zł brutto. Co druga higienistka stomatologiczna otrzymuje pensję od 2 270 zł do 3 400 zł. 25% najgorzej wynagradzanych higienistek stomatologiczna zarabia poniżej 2 270 zł brutto. Na zarobki powyżej 3 400 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych higienistek stomatologicznych.

Różnica między wynagrodzeniami obu grup zawodowych nie jest znaczna, natomiast istotną różnicę widać w podziale obowiązków. Higienistka stomatologiczna ma zdecydowanie więcej zadań, nie tylko w gabinecie, ale również poza nim, biorąc udział w akcjach profilaktycznych na terenie szkół oraz innych instytucji miejskich.

Pensje asystentek oraz higienistek stomatologicznych są zależne od wielu czynników, m.in. stażu pracy, wykształcenia, wielkości firmy i województwa.

Szczegółowe dane znajdziecie tu i tu.

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij