Podczas Konferencji Kraktooth Vol. 2, zorganizowanej przez krakowski oddział PTSS, gościem specjalnym konferencji był Mario Rui Araujo, wybitny higienista stomatologiczny z Portugalii.

Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii (PTSS) od lat organizuje konferencje naukowe. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem. Jedną z pierwszych w bieżącym roku akademickim była konferencja Kraktooth Vol. 2 zorganizowana przez krakowski oddział PTSS. Gościem specjalnym konferencji był Mario Rui Araujo, wybitny higienista stomatologiczny z Portugalii.

Trwa rok akademicki 2016-2017 i z nim wystartowały konferencje organizowane przez Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii (PTSS). Jako pierwsza odbyła się konferencja Kraktooth Vol.2 zorganizowana w dniach 4-6 listopada br., przez krakowski oddział PTSS. Sala Auditorium Maximum przy ulicy Krupniczej, gdzie zorganizowano konferencję, wypełniła się niemal do ostatniego miejsca. Wydarzenie zgromadziło ponad 1200 studentów stomatologii, nie tylko z Krakowa, ale także z wielu ośrodków akademickich na terenie Polski.  Program konferencji, podobnie jak w poprzednich latach, okazał się bogaty, interesujący, wielowątkowy oraz napięty.

Wśród wykładowców nie zabrakło ekspertów zagranicznych. Na specjalnie zaproszenie Instytutu Blend-a-Med Oral-B, który od lat wspiera działania PTSS, do Krakowa przyjechał Mario Rui Araujo, wybitny higienista stomatologiczny z Portugalii.  Wygłosił wykład na temat innowacji w pracy z pacjentem stomatologicznym. Opowiedział o sposobach komunikacji z pacjentem, dostosowanych do jego wieku oraz potrzeb. Podzielił się konkretnymi technikami stosowanymi w edukacji pacjenta. Opowiedział o prowadzonych badaniach w temacie. Omówił innowacyjne technologie, które wykorzystuje w pracy z pacjentem w gabinecie higieny. W swoim wykładzie podkreślił między innymi istotność wizualizacji problemów stomatologicznych w trakcie rozmowy i motywacji pacjenta przy użyciu kamer wewnątrzustnych i monitorów umieszczonych przy unicie dentystycznym. Szczegółowo omówił walory płynące z możliwości użycia szczoteczek, w tym elektrycznych, przez pacjenta w trakcie wizyty, co umożliwia zauważenie i korektę błędów popełnianych w trakcie szczotkowania zębów. Mario Rui Araujo zwrócił uwagę na możliwość przeprowadzenia nowoczesnego  instruktarzu higieny za pomocą aplikacji na Smartfon, gdzie istnieje możliwość zapamiętania indywidualnych zaleceń co do częstości i sposobu szczotkowania zębów przez pacjenta. Dodatkowo aplikacja ułatwia monitorowanie osiągnięć pacjenta i ułatwia komunikację z nim oraz pozwala na skuteczniejsze zastosowanie technik motywacyjnych. W trakcie wykładu można było również usłyszeć o takich funkcjach aplikacji jak „wykrywanie położenia” oraz  „wyzwanie pielęgnacyjne”, które zostały opracowane, aby podnieść jakość szczotkowania oraz kontrolować stosowanie się pacjenta do zaleceń higienizacyjnych. „Dzisiejsze technologie stosowane w szczoteczkach elektrycznych pozwalają pacjentom zobaczyć to czego zazwyczaj nie widzą. Dodatkowo, pomagają im czyścić zęby tak, jak życzą sobie tego dentyści.” mówił Mario Rui Araujo. Ciekawa osobowość wykładowcy, interesujący sposób prezentacji oraz wiele interaktywnych momentów w trakcie wykładu sprawiły, że został on  entuzjastycznie przyjęty przez słuchaczy.

„Bardzo lubię pracować z młodymi ludźmi. Spotkania z nimi to wyzwanie. Ich entuzjazm i ciekawość przedmiotu są dla mnie inspirujące. Mam również przekonanie, że osoby z doświadczeniem w danej dziedzinie powinny dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszym pokoleniem. Już niebawem będziemy ich pacjentami i albo będziemy czuli dumę z ich rozwoju albo zakłopotanie, że nie wystarczająco się staraliśmy. To dlatego staram się poświęcać studentom tak dużo czasu jak to w danym momencie możliwe.” powiedział po wykładzie Mario Rui Araujo.

„Bardzo ciekawy sposób zaprezentowania treści na które nie zawsze zwracamy uwagę. Kiedy myślimy o tematyce wykładów, to bardziej oczekujemy zagadnień z obszarów chirurgii czy implantologii, a dzisiaj okazało się, że komunikacja z pacjentem może i powinna być przybliżana. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że mogliśmy gościć Mario Rui Araujo na naszej konferencji.” powiedział o wykładzie Ivo Domagała, prezes PTSS, który w wyborach zorganizowanych w trakcie Kraktooth Vol.2 został wybrany prezesem PTSS na kolejną kadencję.

„W Polsce działania Instytutu Blend-a-Med Oral-B mają przede wszystkim charakter edukacyjny. Cieszymy się, że swoją wiedzą możemy dzielić się także ze studentami stomatologii, nie tylko w ramach programu edukacyjnego na uczelniach medycznych, ale także przy okazji studenckich konferencji. Wysoko cenimy sobie współpracę z PTSS i liczymy na dalsze wspólne działania.“ powiedziała lek. dent. Beata Golan, Dyrektor ds. Naukowych Instytutu Blend-a-Med Oral-B.

Mario Rui Araujo. Absolwent  higieny Uniwersytetu w Lizbonie, tytuł licencjata otrzymał  na Uniwersytecie w Waszyngtonie. Magister psychologii zdrowia, doktorant Uniwersytetu Lizbońskiego. Dyrektor  kierunku higieny dentystycznej  Alto Ave Health School (ISAVE)  w Povoa do Lanhoso. Zaangażowany w programy z zakresu zdrowia publicznego.  Badacz naukowy, specjalista z zakresu komunikacji z pacjentem. Mieszka w Caldas da Rainha, w Portugalii.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij