Asysta Dentystyczna wydanie nr 4/2022
Asysta Dentystyczna wydanie nr 4/2022

Drodzy Czytelnicy!

Tegoroczna jesień była dla naszej redakcji bardzo aktywna, zwłaszcza patrząc na dwa ostatnie lata, gdy wiele wydarzeń branżowych było odwołanych z powodu pandemii. W dziale „Z kraju i ze świata” dla wszystkich tych, którzy nie mogli z różnych przyczyn uczestniczyć w targach i konferencjach, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, z którymi miałem okazję spotkać się osobiście i porozmawiać, dziękuję też wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko podczas targów w Nadarzynie i Łodzi.

Na okładce świątecznego wydania gościmy zespół stomatologiczny z gabinetu lek. dent. Andrzeja Żeglenia − S3 Stomatologia w Poroninie. Zapraszam do lektury bardzo ciekawej rozmowy na temat pacjentów periodontologicznych.

W wydaniu odnajdą Państwo wiele artykułów, które na pewno okażą się przydatne w codziennej pracy. Lasery znajdują coraz szersze zastosowanie w stomatologii i coraz więcej gabinetów decyduje się na ich zakup, dlatego szczególnie polecam uwadze krótką rozmowę z naszą koleżanką hig. Katarzyną Wójtowicz, która na co dzień w gabinecie korzysta z lasera. Z rozmowy dowiedzą się Państwo, jak praca z laserem wygląda od strony higienistki.

Wśród tematów nie zabrakło małego pacjenta i zasad współpracy zespołu stomatologicznego z dziećmi, ale także z ich opiekunami. Uwadze polecam także opracowanie na temat wpływu zmian cywilizacyjnych na wyrzynanie się zębów mlecznych. W wydaniu odnajdą Państwo również teksty na temat wybielania, higieny protez, a także dezynfekcji i sterylizacji.

Korzystając z okazji, pragnę wszystkim Państwu z wyprzedzeniem życzyć zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz samych pomyślności w nadchodzącym nowym roku.

Michał Kluczkowski
Redaktor naczelny

SYLWETKI ASYSTYDENTYSTYCZNEJ

Pacjenci periodontologiczni to nasza codzienność

Rozmowa z dypl. hig. stom. Beatą Klimecką, dypl. hig. stom. Moniką Zwijacz, dypl. hig. stom. Katarzyną Hippmann i dypl. hig. stom. Anastazją Lasak — zespołem stomatologicznym z gabinetu S3 Stomatologia lek. dent. Andrzeja Żeglenia w Poroninie na temat codziennej pracy i organizacji gabinetu w dobie pandemii.

PRACA Z PACJENTEM

Problematyka powikłań implantologicznych u pacjentów z niedoborami immunologicznymi w aspekcie nosicielstwa wirusa HIV oraz terapii onkologicznej – ogólny zarys problematyki

Gabinet stomatologiczny jest szczególnym przykładem placówki medycznej. Trafiają do niego pacjenci borykający się na co dzień z różnymi dolegliwościami.

Laser w codziennej pracy higienistki stomatologicznej

Laser stał się nowym narzędziem w pracy higienistki. Jak zacząć pracę z laserem i jakie korzyści z tego wynikają, opowiada dypl. hig. stom. Katarzyna Wójtowicz, ekspert Lasotronix.

Higiena uzupełnień stałych

Próchnica, jak pokazują statystyki, dotyka większość populacji i jest obecnie uważana za chorobę cywilizacyjną.

Dezynfekcja powierzchni w gabinecie stomatologicznym

Każdego dnia w gabinecie stomatologicznym jest leczonych od kilkunastu do kilkudziesięciu pacjentów. Część z nich to nosiciele groźnych, przenoszonych również przez powietrze chorób. Z tego właśnie względu bardzo ważna jest nie tylko dezynfekcja i sterylizacja narzędzi stosowanych podczas zabiegów stomatologicznych, ale także dezynfekcja powierzchni i powietrza w gabinecie. W artykule przedstawiono wytyczne w zakresie dezynfekcji w gabinecie stomatologicznym.

Substytuty cukrui ich wpływ na rozwój próchnicy

spożycie cukru predysponuje do wystąpienia próchnicy zębów. Jedną z form zapobiegania próchnicy może być zastąpienie cukru jego substytutami. Mają one słodki smak, jednak posiadają dużo niższy potencjał próchnicotwórczy. Dokonano przeglądu artykułów w przedziale lat 1996-2020. Celem pracy jest przybliżenie roli substytutów cukru w zapobieganiu wystąpienia próchnicy zębów.

Wpływ cywilizacji na proces wyrzynania zębów mlecznych – przegląd piśmiennictwa

zębów u dzieci to bardzo indywidualny proces. Ich powstawanie oraz kolejność pojawiania się były tematem wielu badań i publikacji. Cywilizacja zmienia środowisko, w którym żyjemy, a wraz z nim poszczególne etapy rozwoju. Należałoby zastanowić się, czy cywilizacja ma wpływ także na proces powstawania i kształtowania się uzębienia człowieka. Celem niniejszej publikacji jest zaprezentowanie dynamiki zmian w wyrzynaniu zębów mlecznych, w oparciu o wybrane doniesienia naukowe.

Relacja zespołu medycznego z dzieckiem

Celem pracy jest krótka analiza sytuacji leczenia dentystycznego w kontekście lęku, jaki u wielu dzieci wywołuje konieczność wizyty w gabinecie dentystycznym.

Przegląd współczesnej wiedzy na temat hipodoncji

Zęby stanowią część układu oddechowego. Ich budowa oraz skład uzależnione są od zadań, jakie mają spełniać. Występują również istotne różnice między zębami mlecznymi i stałymi.

Gabinetowe wybielanie zębów - aktywacja chemiczna

Gabinetowe wybielanie zębów jest zabiegiem z zakresu estetycznej stomatologii zachowawczej przeprowadzanym przez lekarza stomatologa lub higienistkę z użyciem preparatów opartych na nadtlenku wodoru/ karbamidu.

DENTAL NEWS

Dental news

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij