Asysta Dentystyczna wydanie nr 4/2021
Asysta Dentystyczna wydanie nr 4/2021

Drodzy Czytelnicy,

serdecznie witam Państwa na łamach zamykającego rok 2021 wydania. Dobiegająca końca jesień była dla środowiska stomatologicznego wyjątkowo aktywna. Na początku września obyły się targi Warsaw Dental Medica Show w Nadarzynie, a miesiąc później mieliśmy okazję spotkać się w Łodzi, gdzie po dwóch latach przerwy odbyły się targi CEDE. Nasza redakcja była obecna na obu wydarzeniach. Jest nam bardzo miło, że mieliśmy okazję spotkać się z naszymi czytelnikami i autorami „na żywo”. Wierzę, że te spotkania ponownie wejdą na stałe do naszych kalendarzy.

Na okładce czwartego wydania gościmy Klaudię Kulawik, higienistkę, która postanowiła rozwijać swoje kompetencje jako technik dentystyczny, a pasję związaną z materiałoznawstwem kontynuowała podczas studiów z zakresu inżynierii stomatologicznej na Politechnice Śląskiej zdobywając tytuł magistra inżyniera. W rozmowie z redakcją dzieli się informacjami o tym, co daje rozbudowywanie swoich kompetencji i jak teraz wygląda zakres jej obowiązków w gabinecie.

W wydaniu przygotowaliśmy dla Państwa sporą dawkę wiedzy. Zaczynamy od szczoteczek specjalistycznych, gdzie szczegółowe opracowania przygotowały Paulina Mintzberg-Wachowicz i Natalia Szeląg. Następnie omówiona została higiena protez i instruktażu zalecany pacjentowi oraz temat kserostomii u pacjentów w podeszłym wieku. Nie zabrakło także informacji z zakresu zmian w śluzówce błony jamy ustnej, temat został opracowany przez zespół dr Anny Zawilskiej. Zapraszam także do śledzenia kolejnych wydań „Asysty Dentystycznej” gdzie prezentowany będzie cykl artykułów na temat pacjenta implantologicznego w gabinecie higieny.

Korzystając z okazji pragnę Państwu z wyprzedzeniem złożyć serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne. Aby ten zbliżający się wyjątkowy czas w roku był pełen radości, a nadchodzący nowy rok dał szansę do kolejnych spotkań podczas konferencji i szkoleń. ”

SYLWETKI ASYSTYDENTYSTYCZNEJ

Każdy rodzaj zdobywania wiedzy jest dobry

Hig. mgr inż. tech. dent. Klaudia Kulawik w rozmowie z Martyną Kłos opowiada o tym, w jaki sposób w swojej pracy codziennej łączy dwa zawody: higienistki i technika dentystycznego oraz jakie korzyści z tego wynikają.

TEMAT NUMERU

Stan zdrowia jamy ustnej w podsumowaniu badań 2016-2020 w Polsce

Od 1997 roku w Polsce realizowane są badania epidemiologiczne mające za zadanie ocenę stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej. Obejmują one poszczególne przedziały wiekowe społeczeństwa od 3 do 74 roku życia.

PRACA Z PACJENTEM

Szczoteczki międzyzębowe

Aby ochronić zęby przed rozwojem groźnych chorób, takich jak próchnica czy zapalenie przyzębia, musimy zadbać o higienę jamy ustnej - zarówno o powierzchnię zębów, dostępną dla zwykłej szczotki, jak i tę niedostępną, znajdującą się w przestrzeniach międzyzębowych,

Rola higienistki stomatologicznej w opiece nad pacjentem implantoprotetycznym podczas fazy podtrzymującej – ogólny zarys problematyki. Część I

Niniejszy tekst rozpoczyna cykl artykułów poświęcony szeroko pojętej problematyce opieki nad pacjentami użytkującymi uzupełnienia oparte na wszczepach zębowych. Nie sposób jest przedstawić pokrótce tak szerokie zagadnienie. Dlatego też w kolejnych artykułach opisane będą różne koncepcje profilaktyki implantologicznej ze szczególnym uwzględnieniem fazy podtrzymującej.

Podnoszenie standardów domowej higieny jamy ustnej poprzez zastosowanie szczoteczek specjalistycznych

Temat higieny jamy ustnej staje się coraz bardziej powszechny. Znajdujemy liczne artykuły w prasie, informacje w mediach społecznościowych, treści na stronach internetowych. Jednak pomimo przepychu informacyjnego wiedza na temat podstawowych technik usuwania płytki bakteryjnej i chorób w jamie ustnej jest nadal bardzo mała.

Czy o sztuczne zęby dbamy jak o własne?

Zdecydowana większość pacjentów użytkujących ruchome uzupełnienia protetyczne w postaci częściowych lub całkowitych protez osiadających nie dba o nie w wystarczającym stopniu.

Ocena częstości występowania suchości jamy ustnej i objawów depresji u osób w podeszłym wieku

Celem pracy była ocena częstości występowania suchości jamy ustnej oraz objawów depresji u osób w wieku starszym. Materiał badawczy stanowiło 50 osób będących mieszkańcami Wrocławia.

Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym

W leczeniu stomatologicznym oprócz jednorazowych, fabrycznie sterylizowanych narzędzi wykorzystuje się narzędzia wielokrotnego użytku, które przed każdym użyciem są poddawane procesowi sterylizacji. W pracy przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z procesem sterylizacji oraz omówiono wykorzystywaną aparaturę

Zmiany na błonie śluzowej w przebiegu AIDS

Do najbardziej znacząco związanych z HIV zmian i tych, które mogą być jako pierwsze zauważone przez lekarza dentystę, należą: kandydozy jamy ustnej, leukoplakia włochata, mięsak Kaposiego, chłoniak nieziarniczy, periodontopatie.

DENTAL NEWS

DENTAL NEWS

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij