Asysta Dentystyczna wydanie nr 3/2021
Asysta Dentystyczna wydanie nr 3/2021

Drodzy Czytelnicy!

Połowa okresu wakacyjnego już za nami. Wierzę, że udało się Państwu, pomimo restrykcji związanych z pandemią, spędzić miło urlop i wypocząć. Pomimo niepewnej sytuacji nadchodzący czas zapowiada się dla naszej branży bardzo aktywnie. Pisząc te słowa, jestem tuż po powrocie z I edycji konferencji PerioHolistic Dental Academy, na której miałem przyjemność wygłosić dwa wykłady. Podczas wydarzenia dało się odczuć, jak wszystkim nam brakowało spotkań na żywo, rozmów i to nie tylko na tematy zawodowe. Zachęcam do zapoznania się z relacją z wydarzenia, którą odnajdą Państwo w dziale „Z kraju i ze świata”. Przed nami także kolejne wydarzenia. Już na początku września odbędą się targi Warsaw Dental Medica Show, następnie w połowie września są zaplanowane
hybrydowe targi IDS w Kolonii. W październiku z kolei ma odbyć się CEDE – tym razem w Łodzi. Zapraszam Państwa do śledzenia informacji na temat tych wydarzeń.

Na okładce jesiennego wydania „Asysty Dentystycznej” gościmy naszą koleżankę Olgę Grabowską, higienistkę, która z pewnością dla wielu z Państwa jest znana jako szkoleniowiec. Zapraszam do lektury wywiadu. W wydaniu odnajdą Państwo kilka artykułów na temat ortodoncji (dokumentacja ortodontyczna, zapobieganie próchnicy u pacjentów ortodontycznych, wady zgryzu u wcześniaków), ale także dokładnie opisany temat kandydozy i urazów.

Serdecznie zapraszam do lektury.

                                                                   

SYLWETKI ASYSTYDENTYSTYCZNEJ

Higienistka - piękny zawód, dający wiele możliwości

Hig. stom. Olga Grabowska w rozmowie z Martyną Kłos opowiada o pracy higienistki oraz swojej współpracy z lekarzami dentystami. Zwraca uwagę na to, jak ważne jest ciągłe poszerzanie swojej wiedzy oraz promowanie profilaktyki jamy ustnej wśród pacjentów.

TEMAT NUMERU

Rola higienistki stomatologicznej w przygotowaniu dokumentacji ortodontycznej

Współcześnie mieszkańcy państw rozwiniętych przywiązują znaczną uwagę do zdrowia i urody. Prawidłowo ustawione białe zęby stanowią naszą wizytówkę i często są atrybutem sukcesu w naszym życiu.

PRACA Z PACJENTEM

Zapobieganie próchnicy i chorobom dziąseł u pacjentów użytkujących stałe aparaty ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne jest coraz bardziej powszechne. Pomaga przywrócić prawidłowe zwarcie oraz funkcje narządu żucia, wpływa na poprawę estetyki zębów, jak i całej twarzy. Coraz częściej ortodoncja ma na celu leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego oraz poprzedza wykonanie ostatecznej odbudowy protetycznej.

Etiologia wad zgryzu występujących wśród wcześniaków

Wady zgryzu według różnych badań dotyczą od 36,7% do 79% populacji. Większość wad zgryzu i wad zębowych ma charakter wieloczynnikowy. Jednymi z takich czynników mogą być przedwczesny poród oraz niska masa urodzeniowa dziecka.

Błędy naszych pacjentów podczas higieny domowej

Jednym z elementów w pracy higienistki/higienisty jest przeprowadzenie podczas zabiegu higienizacji indywidualnego instruktażu i motywacji pacjenta. W artykule przedstawiam kilka najczęstszych błędów naszych pacjentów podczas higieny domowej.

Sport to zdrowie – ale czy także dla naszych zębów?

We wszystkich grupach społecznych coraz popularniejsze staje się regularne uprawianie sportu. Rzadko jednak rozważa się negatywne tego konsekwencje dla zdrowia zębów i jamy ustnej. Istotne jest dostrzeżenie tego zjawiska w celu kompleksowej opieki nad pacjentem stomatologicznym.

Profesjonalna higienizacja pacjenta w wieku wczesnoszkolnym

O ile protokół higienizacyjny dla pacjenta dorosłego jest w miarę ugruntowany, o tyle zabieg profesjonalnego oczyszczania dla młodszych pacjentów wciąż wzbudza w środowisku duże emocje.

Problem kandydozy jamy ustnej na tle innych chorób błon śluzowych jamy ustnej

Praca przedstawia analizę częstości występowania kandydozy jamy ustnej oraz czynników predysponujących wśród pacjentów leczonych w Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej im. dr. n. med. Z. Żaka w Krakowie w latach 2015-2016.

Egzamin w pigułce

Zapobieganie zakażeniom w gabinecie stomatologicznym – higiena rąk

Pytania dotyczące higienicznego i chirurgicznego mycia rąk często pojawiają się na egzaminie teoretycznym zarówno u asystentek jak i higienistek stomatologicznych. Dodatkowo czynność ta jest bardzo ważnym elementem egzaminu praktycznego.

DENTAL NEWS

DENTAL NEWS

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij