Asysta Dentystyczna wydanie nr 2/2021
Asysta Dentystyczna wydanie nr 2/2021

Drodzy Czytelnicy!

Oddajemy w Państwa ręce drugie wydanie „Asysty Dentystycznej”, w którym na okładce gościmy zespół asystentek z Fi Clinic w Tczewie. Nasze koleżanki opowiadają o codziennej współpracy asysty z lekarzem, konieczności rozwoju swoich umiejętności i asystowaniu m.in. przy zabiegach implantologicznych. Serdecznie polecam lekturę wywiadu, który rozpoczyna się na stronie 6.

Wśród tematów omówionych na łamach wiosennego wydania jest duża różnorodność i na pewno każdy z Państwa znajdzie interesującą treść. Z zakresu profilaktyki domowej omówione zostały szczoteczki elektryczne – Katarzyna Ostrowska prezentuje nowości, które w ostatnim czasie pojawiły się na rynku oraz podsumowuje produkty, które już są dostępne dla pacjentów.

Uwadze polecam także artykuł poświęcony znaczeniu witaminy D w stomatologii, a także opracowanie z zakresu fitoterapii, gdzie omówione zostały substancje naturalne, które są powszechnie wykorzystywane w stomatologii.

W wydaniu nie zabrakło także kolejnej lekcji przygotowującej do egzaminu zawodowego – w dziale „Egzamin w pigułce” Dorota Pawlikowska opracowała temat fluoryzacji.

Wymienione tematy to nie wszystko, co można znaleźć w numerze. Zapraszam do lektury.

SYLWETKI ASYSTYDENTYSTYCZNEJ

Asystentka musi być wsparciem dla lekarza

W rozmowie z Martyną Kłos zespół asystentek z Fi Clinic w Tczewie opowiada o współpracy asysty z lekarzem, konieczności rozwoju swoich umiejętności i asystowaniu m.in. przy zabiegach implantologicznych.

TEMAT NUMERU

NOWOŚCI W PROFILAKTYCE DOMOWEJ – szczoteczka elektryczna w technologii magnetycznej

W dzisiejszych czasach półki w drogeriach uginają się od różnych przyborów do domowej higieny w obrębie jamy ustnej. Jako profesjonaliści jesteśmy zobligowani do znajomości artykułów z branży profilaktycznej.

PRACA Z PACJENTEM

WITAMINA D – znaczenie w medycynie i stomatologii – przegląd piśmiennictwa

Witaminą D zaczęto się interesować pod koniec XIX wieku podczas odkrywania jej wpływu na rozwój układu kostno-szkieletowego oraz szukania przyczyn krzywicy. Dalsze badania pokazały, że witamina D ma również znaczenie w funkcjonowaniu układu immunologicznego, układu sercowo-naczyniowego i nerwowego.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

S.O.S. SAVE OUR SMILES: ocal zdrowy uśmiech twoich pacjentów

Podczas pandemii COVID-19 zdrowie jamy ustnej jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Poprzez kampanię „S.O.S. Save our Smiles” firma EMS ostrzega przed stosowaniem produktów tzw. „kompatybilnych”, kopii lub nieoryginalnych.

PRACA Z PACJENTEM

DARY NATURY – fitoterapia w stomatologii

Człowiek od zarania dziejów korzystał z darów natury. Początkowo było to działanie intuicyjne, poparte obserwacją zachowań zwierząt.

GABINET STOMATOLOGICZNY w ocenie osób niepełnosprawnych

Celem pracy była subiektywna ocena poziomu dostosowania architektonicznego oraz postaw wobec osób niepełnosprawnych w gabinecie stomatologicznym.

PROFESJONALNA PROFILAKTYKA – zabezpieczenie bruzd lakiem szczelinowym

Próchnica zębów jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń cywilizacyjnych. Jest chorobą infekcyjną, wywołaną przez bakterie kolonizujące powierzchnie zębów. W przeciwieństwie do większości chorób zakaźnych występujących u ludzi, jest raczej wynikiem zaburzenia miejscowej równowagi mikroflory endogennej jamy ustnej niż działaniem patogenów egzogennych.

PACJENT ZE ZDIAGNOZOWANĄ CUKRZYCĄ W GABINECIE HIGIENY, czyli co higienistka powinna wiedzieć o cukrzycy – cz. II

Cukrzyca jest określeniem zróżnicowanej grupy chorób, której cechami są upośledzenie tolerancji glukozy oraz zmieniony metabolizm lipidowy i węglowodanowy. Jest to choroba o szerokim spektrum objawów ogólnych i miejscowych.

Co warto wiedzieć O MYJKACH ULTRADŹWIĘKOWYCH?

Utrzymywanie nienagannej czystości i higieny w gabinecie stomatologicznym jest podstawą ochrony zdrowia pacjenta.

EDUKACJA

MOŻLIWOŚCI PRACY higienistki stomatologicznej

Higienistka stomatologiczna to osoba, która pod nadzorem lekarza wykonuje zabiegi higienicznoprofilaktyczne.

Egzamin w pigułce

FLUORYZACJA KONTAKTOWA za pomocą pianki fluorkowej

Fluor (F, łac. fluorum, od fluorytu, CaF2) – pierwiastek chemiczny, niemetal z grupy fluorowców w układzie okresowym. Fluor w stanie wolnym występuje w postaci dwuatomowej cząsteczki F2. Jest żółtozielonym, silnie trującym gazem o ostrym zapachu, podobnym do chloru.

DENTAL NEWS

DENTAL NEWS

Zespół higienizacyjny – higienistki, jak i higieniści – musi się ciągle dokształcać. Dla nas ważna jest wzajemna wymiana doświadczeń. Dlatego bardzo często zdarza się nam opuścić wykład, aby zwyczajnie usiąść z kawą z koleżanką czy kolegą z branży.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij