Asysta Dentystyczna wydanie nr 1/2021
Asysta Dentystyczna wydanie nr 1/2021

Drodzy Czytelnicy!

Zapewne większość z Państwa z radością pożegnała stary rok i powitała nowy. Nasza redakcja również z nadzieją patrzy w przyszłość, wierząc, że rok 2021 przyniesie przede wszystkim stabilizację. Na bieżący rok zaplanowaliśmy dla Państwa małą zmianę tematyczną w czasopiśmie. Już w bieżącym wydaniu można zauważyć, że oprócz tematyki związanej z pracą gabinetu higieny rozszerzona jest część stomatologiczna. W nowym roku każde wydanie będzie zawierało więcej prac z zakresu stomatologii ogólnej, materiałoznawstwa, a także tematyki medycznej pokazującej, jak ważne w stomatologii jest interdyscyplinarne podejście do pacjenta.

Na okładce pierwszego wydania w nowym roku gościmy nasze koleżanki z gabinetu Dębowa 105 w Katowicach, które w wywiadzie dzielą się swoim doświadczeniem, m.in. w czasie pracy w dobie pandemii. Zapraszam także do lektury artykułów. Wierzę, że tematyka sprosta Państwa oczekiwaniom.

redaktor naczelny

Michał Kluczkowski

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Każdy dzień to nowy wyzwania oraz doświadczenia

O pracy w nowoczesnej placówce Dębowa 105, ciągłym doskonaleniu umiejętności i pracy z pacjentem, także tym małym, z Martyną Kłos rozmawiały: Klaudia Szwenk, Aleksandra Józefiok, Fatima Henszel, Zuzanna Gruszka, Karina Figiel i Izabela Martyna.

TEMAT NUMERU

Pacjent ze zdiagnozowaną cukrzycą w gabinecie higieny, czyli co higienistka powinna wiedzieć o cukrzycy. Część I

Choroby społeczne, do których niewątpliwie zalicza się cukrzycę, stanowią wyzwanie dla zespołów stomatologicznych. Nie tylko od lekarza, ale także od higienistki wymaga się wiedzy w zakresie prawidłowego prowadzenia pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą.

PRACA Z PACJENTEM

Wizyta adaptacyjna

Dziecko rodzi się z jałową jamą ustną, florę bakteryjną jamy ustnej nabywa najczęściej od opiekuna, z reguły matki (1). Statystyki pokazują jasno, że 90% dzieci w wieku 7 lat ma próchnicę (2). Jak wiemy, próchnica jest chorobą zakaźną, a zaniedbania higienizacyjne mają na nią ogromny wpływ.

Stomatopatie protetyczne - etiologia i profilaktyka

Stomatopatia protetyczna to zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej związane z użytkowaniem uzupełnień protetycznych. Może ona dotyczyć nawet do 70% użytkowników protez.

Analiza preferencji pacjentów przy wyborze past do zębów

Artykuł ma na celu przybliżyć działanie substancji zawartych w poszczególnych pastach do zębów. Analiza wyników ankiety przekazanej do wypełnienia badanym (n = 116) pozwoliła na określenie preferencji pacjentów dotyczących wyboru pasty do zębów, jak i stawianych jej wymagań.

ABC wybielania zębów – cz. II. Rodzaje i przyczyny przebarwień oraz metody ich usuwania

Z pacjentami mającymi przebarwienia spotykamy się na co dzień w praktyce stomatologicznej. Przebarwienia mogą dotyczyć całego uzębienia, grupy zębów, pojedynczego zęba lub jego części.

Wpływ fluoru – spojrzenie ogólne. Stałe aparaty ortodontyczne. Próchnica i profilaktyka

Szkliwo i zębina składają się głównie z twardego, mineralnego materiału krystalicznego – apatytu. Powierzchnia zęba pozostaje w stałym kontakcie z otoczeniem: ze śliną, z biofilmem i wszystkim, co dostaje się do jamy ustnej. Są to zarówno substancje próchnicotwórcze i erozyjne, jak i te sprzyjające remineralizacji.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Nanomateriały wykorzystywane w stomatologii

Artykuł przedstawia nanomateriały najczęściej używane w stomatologii, charakteryzując ich wykorzystanie w różnych dziedzinach stomatologii. Nanocząsteczki są wykorzystywane w sposób innowacyjny lub powszechny, znajdując zastosowanie w chirurgii stomatologicznej, implantologii, diagnostyce lub profilaktyce choroby próchnicowej.

EDUKACJA

Tam warto być

Egzamin w pigułce

Endodoncja – narzędzia. Zadanie egzaminacyjne – wypełnienie kanałów

Endodoncja – dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe.

DENTAL NEWS

Dental news

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij