Asysta Dentystyczna wydanie nr 3/2020
Asysta Dentystyczna wydanie nr 3/2020

Drodzy Czytelnicy!

Oddaję w Państwa ręce wakacyjne wydanie naszego kwartalnika z myślą, że wszyscy powoli wracamy do naszych obowiązków i uczymy się funkcjonować w nowej rzeczywistości. W bieżącym numerze zamieściliśmy dwa artykuły poświęcone pracy w dobie pandemii – jeden omawiający kwestię płukanek zalecanych pacjentom podczas leczenia i drugi na temat ogólnego funkcjonowania gabinetu i organizacji pracy. Artykuły są wzbogacone o kartę badania epidemiologicznego, która pewnie na długi czas zagości w naszej dokumentacji.

Serdecznie zapraszam do lektury wywiadu, który powrócił na nasze łamy. Gościmy na okładce naszą koleżankę higienistkę i asystentkę Patrycję Jaros z gabinetu M&M Stomatologia z Tychów, która opowiada o rozwoju naszego zawodu i zmianach w jego postrzeganiu, a także o pracy w dobie koronawirusa i tym, jak zabezpieczyć gabinet przed ewentualną drugą falą zachorowań.

Zachęcam także do zapoznania się z pozostałymi tematami (ekogabinet, wybarwianie płytki, a także profilaktyka w gabinecie z podziałem na pacjentów z różnymi schorzeniami).

Życzę owocnej lektury i liczę, że wkrótce będzie dane się nam zobaczyć podczas imprez branżowych.

redaktor naczelny

Michał Kluczkowski

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Nasz zawód nie zawodzi

Poza niepohamowaną miłością do pracy odznacza ją naturalna miłość do ludzi. To dlatego wybrała drogę pomocy innym. Co zdradzi o sobie niezwykle skromna, ale piekielnie zdolna Patrycja Jaros, higienistka gabinetu M&M Stomatologia z Tychów?

TEMAT NUMERU

Chlorheksydyna to za mało!

Większość praktyk stomatologicznych powróciła już do pracy, niemniej procedury przyjęcia pacjentów uległy zaostrzeniu. Warto pamiętać, że w gabinecie stomatologicznym z zasady stosowany jest zapewniający bezpieczeństwo personelu i pacjenta reżim higieniczny.

PRACA Z PACJENTEM

Stomatologia w czasie pandemii

Widmo epidemii od kilku miesięcy stawało się w Polsce coraz bardziej realne. Wraz z marcem 2020 roku w kraju pojawił się pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia wirusem COVID-19.

Karta badania epidemiologicznego na obecność SARS-CoV-2 i ocena potrzeby leczenia stomatologicznego

Produkty do wybarwiania płytki bakteryjnej

Badania pokazują, że podczas zwykłego zabiegu higienizacji tylko 50% biofilmu zostaje usunięte z powierzchni zębów (1). Ponieważ biofilm jest z reguły w kolorze zęba, jest niewidoczny zarówno dla pacjenta, jak i nas - higienistek czy higienistów.

Karmienie naturalne i sztuczne a próchnica wczesnego dzieciństwa

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci. Mleko matki jest uznawane za najważniejszy czynnik w zachowaniu prawidłowego zdrowia i rozwoju (1).

Znaczenie składników mineralnych dla narządu żucia

Dieta bogata w witaminy i składniki mineralne jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania jamy ustnej. W momencie ich niedoborów wzrasta ryzyko chorób dziąseł, stanów zapalnych błony śluzowej a nawet ubytków w szkliwie.

Profilaktyka domowa w aspekcie różnych potrzeb pacjentów stomatologicznych – przegląd piśmiennictwa

Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej to istotne zadanie pacjenta stomatologicznego. Niewystarczająca troska pozostaje nadal ważnym problemem terapeutycznym i pomimo znacznego postępu w zakresie profilaktyki stomatologicznej i opieki zdrowotnej występuje we wszystkich grupach wiekowych naszego społeczeństwa i w każdym jego środowisku.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Ekologia w higienie jamy ustnej

Rocznie każdy z nas produkuje średnio 300 kg odpadów, jednak niewielu zastanawia się, co się z nimi dzieje, gdy śmieciarka zabierze je spod naszych domów. Wiedza na ten temat jest ważna, aby wprowadzać sukcesywne zmiany w zachowaniu, dążąc w ten sposób do poprawy jakości środowiska naturalnego.

Egzamin w pigułce

Nakładki na zęby

Nakładki na zęby znalazły zastosowanie w różnych dziedzinach stomatologii, zwłaszcza w profilaktyce urazów zębów oraz stomatologii estetycznej. Wykorzystywane są także w ortodoncji i podczas leczenia schorzeń okluzyjnych oraz dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego.

DENTAL NEWS

Wirtualne CEDE również dla asystentek i higienistek stomatologicznych

Dental news

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij