Asysta Dentystyczna wydanie nr 4/2019
Asysta Dentystyczna wydanie nr 4/2019

Drodzy Czytelnicy,
oddajemy w Państwa ręce ostatni w bieżącym roku numer „Asysty Dentystycznej”.
Rok 2019 był dla naszej redakcji bardzo aktywny. Oprócz całego rocznika czasopisma przygotowaliśmy dla Państwa także nowość książkową – Terapia wielospecjalistyczna. Pacjent stomatologiczny w ujęciu interdyscyplinarnym. Publikacja jest przede wszystkim skierowana do lekarzy, natomiast każda higienistka i asystentka znajdzie w niej także wiedzę potrzebną w codziennej pracy w gabinecie. Redaktorem naukowym książki jest prof. Marta Tanasiewicz – członek naszej rady naukowej, a wśród autorów można odnaleźć także higienistkę, naszą koleżankę i konsultanta merytorycznego „Asysty Dentystycznej” – Natalię Szeląg. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z publikacją.
Wierzę, że dobór tematyki w naszym kwartalniku i jej różnorodność odpowiadały Państwa zainteresowaniom i potrzebom. Obecnie planujemy zawartość kolejnych wydań, jeśli są tematy, które Państwa zdaniem powinny zostać poruszone na naszych łamach – zapraszam do kontaktu z redakcją. Wszelkie pomysły można przesyłać na adres
stomatologia@elamed.pl.
Na okładce bieżącego wydania gościmy wyjątkowy zespół asystentek, które współpracują z lekarzami w Akademickim Centrum Stomatologii w Bytomiu przy Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Miesięcznie w ACS
przyjmowanych jest kilka tysięcy pacjentów z różnymi schorzeniami, często są to przypadki skomplikowane, które wymagają specjalistycznej opieki. Praca wymaga nie tylko szerokiej wiedzy i znajomości procedur, ale przede wszystkim doskonałej logistyki – zachęcam do lektury wywiadu w dziale „Sylwetki Asysty Dentystycznej”.
W numerze odnajdą Państwo także wiedzę wprost z gabinetów higieny (m.in.: profesjonalna higienizacja z zastosowaniem procedury GBT, infiltracja płynną żywicą, powikłania po znieczuleniu u dzieci, a także przegląd etiologii zapalenia kątów warg). Z kolei w części „Z kraju i ze świata” odnajdą Państwo relacje z targów w Nadarzynie i Poznaniu.
Zapraszam do lektury!

Michał
Kluczkowski
redaktor naczelny

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Sprawna i szybka asysta

Naczelna pielęgniarka Teresa Kroll wraz z zespołem ACSiMS: asys. stom. Lilianą Bugajewską, hig. stom. Jessicą Bajan oraz hig. stom. Aleksandrą Cebulą zdradzają kulisy ich codziennej pracy.

TEMAT NUMERU

Pacjent implantoprotetyczny w gabinecie higieny

Ze względu na konieczność dostosowania naszej pracy do coraz to nowych technik odbudów protetycznych, użycia narzędzi i preparatów odpowiednich do profesjonalnego oczyszczania powierzchni zębów naturalnych, implantów oraz łączników szukamy metod, które wyjdą naprzeciw wszystkim wymienionym potrzebom.

PRACA Z PACJENTEM

Infiltracja płynną żywicą – remedium na białe plamy niepróchnicowego pochodzenia

Metoda infiltracji płynną żywicą stosowana jest głównie do leczenia powierzchni zdemineralizowanych szkliwa oraz zębiny do 1/3 jej grubości.

Zapalenie kątów warg – etiologia

Zapalenie kątów warg jest dolegliwością często zgłaszaną przez pacjentów, która występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Znieczulenie u dzieci – powikłania

Organizm małego pacjenta charakteryzuje się odmienną fizjologią, metabolizmem, reakcją na leki i ich dystrybucją niż osoby dorosłej. Dlatego wykonywanie zabiegów u dzieci powinno być przeprowadzane przez odpowiednio wyszkolony personel, a sprzęt i narzędzia powinny być mniejszych rozmiarów, dostosowane do specyfiki fizjologii pacjenta.

Biofilm – budowa, właściwości, profilaktyka

W codziennej pracy higienistki pojęcie biofilmu rozumiemy głównie jako płytkę nazębną, jednak definicja tego terminu jest znacznie szersza. Biofilm to zorganizowana warstwa bakterii, która oprócz jamy ustnej może wystąpić także na powierzchniach urządzeń medycznych czy systemach klimatyzacyjnych — powstawaniu biofilmu sprzyja wilgotne środowisko.

Dzieci w gabinecie stomatologicznym

Cele pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym w przypadku najmłodszych pacjentów to przede wszystkim przygotowanie i edukacja dziecka w zakresie leczenia stomatologicznego.

Probiotyki – nowe oręże w stomatologii?

Za sprawą różnorakich reklam, zarówno telewizyjnych, jak i radiowych, ostatnimi czasy sporym zainteresowaniem wśród pacjentów cieszy się temat celowości stosowania preparatów zawierających specjalnie dobrane i wyizolowane szczepy bakteryjne.

PRAWO

RODO w gabinecie stomatologicznym - aktualizacja - cz. I

Jak prawidłowo wprowadzić rozporządzenie RODO do gabinetu stomatologicznego — praktyczny poradnik opublikowany rok temu na łamach „Asysty Dentystycznej” nr 4/2018 przedstawiał zasady systemu zarządzania danymi osobowymi w gabinecie stomatologicznym. Obowiązek jego wprowadzenia dotyczył wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, a gabinety stomatologiczne znalazły się w nowej rzeczywistości ochrony danych osobowych.

Egzamin w pigułce

Dewitalizacja miazgi

Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe.

DENTAL ASSISTING

Einwegartikel in Zahnarztpraxis

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Dental news

Targi Warsaw Dental Medica Show 2019

Bo zawód higienistki i asystentki jest wart Poznania

EDUKACJA

Tam warto być

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij