Asysta Dentystyczna wydanie nr 1/2019
Asysta Dentystyczna wydanie nr 1/2019

Drodzy Czytelnicy
Serdecznie witam w nowym roku i oddaję w Wasze ręce najnowsze wydanie „Asysty Dentystycznej”. Nasi stali Czytelnicy na pewno zauważą zmiany, które wprowadziliśmy z wydaniem 1/2019. Oprócz nowej szaty graficznej, która pozwoli nam przedstawiać artykuły w jeszcze bardziej przystępnej formie, zmieniony został także papier, na którym drukowany jest kwartalnik. Od 2019 roku „Asysta Dentystyczna” będzie drukowana na papierze ekologicznym zgodnym z certyfikatami FSC oraz PEFC promującymi zrównoważoną i trwałą gospodarkę leśną.
Wierzymy, że ten mały krok pozytywnie wpłynie na środowisko, a dodatkowo przyczyni się do promowania ekologicznych praktyk i zachowań.
Rok 2019 zapowiada się bardzo aktywnie. W marcu nasza redakcja będzie uczestniczyć w kolejnej edycji International Dental Show w Kolonii, a tuż po tym wydarzeniu będziecie mogli nas spotkać na targach Krakdent w Krakowie – gorąco zapraszam do odwiedzenia naszego stoiska w hali Dunaj. Cały czas trwają także
przygotowania do kolejnej edycji Konferencji Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej, która tym razem odbędzie się w Warszawie – już można dokonywać zapisów.
Na koniec zapraszam do lektury – w noworocznym wydaniu na okładce gościmy asystentkę stomatologiczną Dorotę Wadych z gabinetu Success Stairs w Toruniu, która opowiada, przy jakich zabiegach najczęściej asystuje i jak wygląda praca w nowoczesnym gabinecie. Poza tym w numerze: oral piercing, zmiany chorobowe na języku, wskaźniki periodontologiczne, kolejny odcinek „Egzaminu w pigułce”, opracowanie na temat zgód na leczenie oraz kolejna lekcja języka niemieckiego.
Zapraszam do lektury!

Michał Kluczkowski
redaktor naczelny

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Prawa ręka stomatologa

Asystentka stomatologiczna Dorota Wadych z gabinetu Success Stairs w Toruniu w rozmowie z Pauliną Budną-Muc opowiada, przy jakich zabiegach najczęściej asystuje i jak wygląda praca w nowoczesnym gabinecie.

TEMAT NUMERU

Kolczykowanie jamy ustnej – oral piercing

Kolczykowanie ciała nie jest zjawiskiem nowym, a jednak stale aktualnym i popularnym. Już w starożytności ludzie wykonywali kolczyki w celach symbolicznych i religijnych, aby wskazać na przynależność do danego plemienia.

PRACA Z PACJENTEM

Choroby błony śluzowej jamy ustnej

Higienistka stomatologiczna spotyka się w gabinecie z wieloma różnymi chorobami jamy ustnej, dlatego powinna umieć rozpoznać objawy każdej z nich. Dzięki temu można zapobiec rozwojowi choroby i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zastosowanie preparatów fluorkowych

Próchnica jest procesem patologicznym, umiejscowionym, zewnątrzpochodnym, który prowadzi do proteolitycznego rozpadu i demineralizacyjnych twardych tkanek zęba.

Instrumentarium w chirurgii stomatologicznej – cz. II

Właściwe funkcjonowanie gabinetu stomatologicznego zależy od jego wyposażenia w sprzęt, instrumenty, materiały stomatologiczne oraz takiego ich rozmieszczenia, aby znajdowały się w zasięgu asysty i stomatologa.

Wskaźniki i kwalifikacje stomatologiczne

Wskaźniki stomatologiczne pozwalają na zarejestrowanie potrzeb leczniczych, obecności zmian chorobowych i stopnia ich nasilenia oraz określenie stopnia potrzeb leczniczych, profilaktycznych i rehabilitacyjnych.

Problem stosowania separatorów amalgamatowych

Świadomość konieczności zachowania stałych zębów w zdrowiu tak, aby służyły jak najdłużej, zrodziła się w XIX wieku, natomiast już w czasach nowożytnych zaczęto zastanawiać się nad sposobami leczenia uzębienia.

PRAWO

Zgoda – świadome, konkretne, jednoznaczne, jednostronne i odwołalne okazanie woli

Przestrzeganie odbierania od pacjentów zgody na leczenie stomatologiczne według zasad określonych w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty jest istotne nie tylko z punktu widzenia poszanowania podstawowego prawa pacjenta do samostanowienia, ale również z tego powodu, że wykonywanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta jest czynem karalnym.

Egzamin w pigułce

Przygotowanie roztworu do dezynfekcji

Przy sporządzaniu roztworu dezynfekcyjnego należy pamiętać o przestrzeganiu krok po kroku wszystkich określonych zasad.

DENTAL ASSISTING

Wurzelbehandlung

EDUKACJA

Tam warto być

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Nowoczesna asysta w Częstochowie

Dental news

Kolejna edycja konferencji w Zabrzu / Konferencja łódzkich asystentek

I Kongres Młodych Dentystów / Profilaktyka świadomego pacjenta

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij