Asysta Dentystyczna wydanie nr 3/2018
Asysta Dentystyczna wydanie nr 3/2018

Drodzy Czytelnicy!

Wakacje powoli dobiegają końca. Wierzę, że ten czas był dla Państwa okazją do odpoczynku od zawodowych obowiązków, tym bardziej że czeka nas bardzo aktywna końcówka roku.

Już od września nasz zespół redakcyjny będzie obecny m.in. podczas I edycji targów Warsaw Dental Medica Show
w Nadarzynie. Kolejnym dużym wydarzeniem są targi CEDE w Poznaniu. Obok imprez targowych odbędzie się także wiele konferencji – zachęcam do zapoznania się z harmonogramem szkoleń w dziale „Tam warto być”.
Na okładce i w dziale „Sylwetki Asysty Dentystycznej” w bieżącym numerze gościmy zespół Kliniki Mayodent z Dąbrowy Górniczej, który dzieli się doświadczeniem na temat świadomości pacjentów w zakresie higieny i ich edukacji.
Kontynuację tego tematu odnajdą Państwo w artykule autorstwa Marzeny Cesarz (Klinika Mayodent), gdzie opisany został przypadek ciążowego zapalenia dziąseł – dział „Temat numeru”.
Po lekturze spisu treści łatwo zauważyć, że przewodnim tematem wydania jest higiena jamy ustnej kobiet ciężarnych, a także niemowląt. Wśród artykułów, oprócz tekstu Marzeny Cesarz, odnajdą Państwo takie tematy jak: profilaktyka jamy ustnej ciężarnych, prawidłowa dieta w ciąży czy higienizacja noworodków i małych dzieci. Uwadze polecam artykuł Doroty Grzyśki na temat przygotowania gabinetu do zabiegu z zakresu stomatologii zachowawczej (obszerna fotorelacja).

Na koniec zapraszam do zapoznania się z relacją z II edycji Konferencji PAPS, a także ostatniej akcji profilaktycznej „Nie ma wakacji od mycia zębów”.

Życzę owocnej lektury
Michał Kluczkowski
redaktor naczelny

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Profesjonalny zespół jest wizytówką każdej kliniki

Na sukces gabinetu stomatologicznego składa się doskonała współpraca między wszystkimi jego pracownikami. Dypl. hig. Marzena Cesarz, Aleksandra Zgłobicka oraz Ewelina Knopisz w rozmowie z Pauliną Budną-Muc opowiadają o wyzwaniach dnia codziennego w Klinice Mayodent w Dąbrowie Górniczej.

TEMAT NUMERU

Gingivitis gravidarium – ciążowe zapalenie dziąseł

Najczęstszą chorobą jamy ustnej u kobiet ciężarnych jest ciążowe zapalenie dziąseł, które można zaobserwować aż u 60-75% pacjentek. Drugi trymestr to moment, w którym u 5% kobiet ciężarnych rozwija się nadziąślak, tzw. guz ciążowy, który może zmaleć lub całkowicie zniknąć po unormowaniu się gospodarki hormonalnej po porodzie.

PRACA Z PACJENTEM

Kobieta w ciąży – choroby jamy ustnej, profilaktyka, dieta

Ciąża to szczególny czas dla kobiety. Towarzyszą jej w tym okresie zmiany anatomiczne, jak i hormonalne, które mogą niekorzystnie wpływać na stan uzębienia i błony śluzowej jamy ustnej. Objawy chorobowe mogą dotyczyć: stanu przyzębia, gruczołów ślinowych i twardych tkanek zęba.

Stomatologia zachowawcza Instrumentarium oraz asystowanie podczas etapów opracowywania i wypełniania ubytku

Stomatologia składa się z wielu różnych działów, do których należą między innymi: stomatologia zachowawcza, endodoncja, periodontologia, pedodoncja, ortodoncja, chirurgia stomatologiczna, protetyka oraz stomatologia estetyczna.

Co nowego w branży?

Na rynku stale pojawiają się nowe rozwiązania służące nie tylko poprawie zdrowia w jamie ustnej pacjentów, ale także podnoszące komfort i jakość naszej pracy.

Powikłania w trakcie leczenia ortodontycznego i po nim – cz. I

Podążanie za trendem zdrowego stylu życia i mody na piękny uśmiech wymusiło wyraźną potrzebę rozwoju gabinetów higienizacyjnych, a co za tym idzie – jakości świadczonych w nich usług.

GDY PACJENT ZAPYTA

Higiena jamy ustnej niemowląt i dzieci

O higienę jamy ustnej niemowląt należy zacząć dbać jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów mlecznych.

PRAWO

Zasady prowadzenia własnego gabinetu przez higienistkę i asystentkę stomatologiczną

Zakładanie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej przez asystentkę lub higienistkę stomatologiczną w naszym kraju nie jest jeszcze powszechne, jednak w państwach skandynawskich, Wielkiej Brytanii czy też w Stanach Zjednoczonych rozwiązanie takie funkcjonuje od lat, co zapewnia tym profesjom wyższe zarobki oraz dużą swobodę wykonywanej pracy.

DENTAL ASSISTING

Die Zahnfüllung

EDUKACJA

CEDE 2018 – wiedza priorytetem

Jesienią nie ma lepszej okazji, aby na własne oczy przekonać się, że polska stomatologia stoi na najwyższym poziomie. Priorytetem tegorocznej edycji CEDE (20-22 września) jest wiedza. Higienistki i asystentki już dziś mogą mieć powody do dumy.

Tam warto być

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kolejny sukces PAPS w Iławie

Nie ma wakacji od mycia zębów

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij