Asysta Dentystyczna wydanie nr 2/2017
Asysta Dentystyczna wydanie nr 2/2017

Drodzy Czytelnicy

Witam serdecznie w kolejnym, wiosennym wydaniu „Asysty Dentystycznej”. Ostatnie tygodnie były niezwykle intensywne – jubileuszowa edycja Krakdentu®, targi IDS w Kolonii oraz konferencje branżowe. Dodatkowo Elamed Media Group, wydawca naszego kwartalnika, obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Zachęcam do zapoznania się z relacjami z wydarzeń w dziale „Z kraju i ze świata”.

Na okładce bieżącego wydania gościmy Natalię Szeląg. Bardzo nam miło, że nasza autorka oraz wykładowca organizowanego przez nasze czasopismo Kongresu DGA podzieliła się z nami swoim doświadczeniem zawodowym – zapraszam do lektury wywiadu w dziale „Sylwetki Asysty Dentystycznej”.

Natalia Szeląg dodatkowo opracowała także artykuł na temat istoty profilaktyki jamy ustnej w zapobieganiu chorobom serca – tekst dostępny w dziale „Temat numeru”. W ostatnim wydaniu poruszony został temat wybielania zębów, który w bieżącym numerze kontynuuje Marzena Cesarz – gorąco zapraszam do lektury opracowania na temat aspektów klinicznych, chemicznych i prawnych wybielania w dziale „Praca z pacjentem”.

Na łamach wiosennego numeru nie zabrakło tematów z zakresu sprzętu i materiałów (przegląd środków znoszących nadwrażliwość) oraz dezynfekcji i sterylizacji. Wśród artykułów znalazł się także tekst Krzysztofa Jakóbika poświęcony digitalizacji modeli ortodontycznych.

Na koniec zapraszam do udziału w IV edycji Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który odbędzie się 3-4 czerwca w Katowicach – szczegóły na temat wykładów i warsztatów dostępne są w czasopiśmie i na stronie www.kongres-dga.elamed.pl. Zostały ostatnie wolne miejsca!

Życzę owocnej lektury
hig. stom. Michał Kluczkowski
redaktor naczelny

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Higienistka musi być dobrym słuchaczem

Zawód higienistki wymaga stałego rozwoju i podkreślenia, jaką ważną rolę odgrywa w procesie interdyscyplinarnego leczenia. O potrzebie promowania zawodu i nowym stowarzyszeniu – Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej, z dypl. hig. stom. Natalią Szeląg ze Śmigiel Implant Master Clinic, rozmawiała Urszula Rudner.

TEMAT NUMERU

Higiena jamy ustnej elementem profilaktyki chorób serca

Ludzką jamę ustną zamieszkuje około 700 gatunków różnego rodzaju drobnoustrojów. Są to bakterie tlenowe, mikroaerofilne i beztlenowe. Do stałej flory bakteryjnej należy dodać wiele gatunków grzybów, pierwotniaków, a nawet wirusy

PRACA Z PACJENTEM

Wybielanie zębów – aspekty kliniczne, chemiczne i prawne

Już 4000 lat temu błyszczące zęby interesowały starożytnych Egipcjan, którzy starali się dostępnymi wówczas środkami poprawić ich wygląd.

Potrzeby profilaktyczno-higieniczne dzieci w wieku szkolnym

Niewystarczająca świadomość rodziców z korzyści płynących z utrzymania zdrowego uzębienia u dzieci oraz brak motywacji do dbałości o zdrowie jamy ustnej, a także niedostateczna wiedza o prawidłowej technice oczyszczania jamy ustnej skutkują przerażającymi statystykami poziomu choroby próchnicowej we wszystkich grupach wiekowych w Polsce.

Dentystyczna profilaktyka profesjonalna u pacjentów noszących stałe aparaty ortodontyczne

Współczesna stomatologia profilaktyczna oferuje pacjentom całą gamę zabiegów pozwalających utrzymać higienę jamy ustnej na wysokim poziomie.

Język i jego higiena

Artykuł jest poświęcony budowie języka, jego funkcji w organizmie, badaniu przedmiotowemu, higienie tego narządu i zawiera najważniejsze rekomendacje produktów dla pacjentów. Nieodzownym elementem higieny jamy ustnej oprócz szczotkowania, nitkowania oraz płukanek powinno być czyszczenie języka.

Wpływ probiotyków na stan zdrowia jamy ustnej - przegląd piśmiennictwa

Światowa Organizacja Zdrowia w 2001 r. zdefiniowała probiotyki jako: „żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości, wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”. Najlepiej poznane są wyselekcjonowane komórki kultur bakterii Lactobacillus, Bifidobacterium, Escherichia, Enterococcus, drożdży Saccharomyces oraz pleśni Aspergillus.

Wykonanie protezy całkowitej akrylowej – rola asysty stomatologicznej

Protezy całkowite stosowane są u pacjentów bez uzębienia resztkowego. Jest to rodzaj uzupełnienia protetycznego, który w celu jak najłatwiejszego jego funkcjonowania wymaga od pacjenta dużo pracy i zaangażowania.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Wybrane środki znoszące nadwrażliwość – przegląd piśmiennictwa

Nadwrażliwość zębiny jest definiowana jako krótki, ostry ból ze strony odsłoniętej zębiny w odpowiedzi na bodźce: termiczne, dehydratacyjne, dotykowe, osmotyczne lub chemiczne i nie może być przypisany żadnemu innemu defektowi zębów lub chorobie (1).

Digitalizacja modeli ortodontycznych w gabinecie stomatologicznym

Nowoczesna ortodoncja zaczęła przyjmować dominującą pozycję w stomatologii dzięki możliwości cyfrowej rejestracji obrazu 3D, wypierając konwencjonalne metody negatywowego odwzorowywania kształtów pola protetycznego rejestrowanego masami hydrokoloidalnymi.

PRACA I ZDROWIE

Dezynfekcja i sterylizacja skażonych łyżek i materiałów wyciskowych w gabinecie stomatologicznym

Gabinet dentystyczny, wraz z urządzeniami i ze sprzętem medycznym, jest pomieszczeniem służącym do wykonywania indywidualnej, specjalistycznej praktyki lekarskiej – stomatologicznej, zajmującej się leczeniem zachowawczym, periodontologią, pedodoncją, chirurgią stomatologiczną i szczękową, protetyką dentystyczną lub ortodoncją (1).

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kolejny sukces IDS

25-lecie targów Krakdent®

Profesjonalna asystentka i higienistka stomatologiczna

QUIZ WIEDZY

QUIZ nr 28

Kompetentna higienistka w gabinecie stomatologicznym

Odpowiedzi do quizu nr 27

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Tam warto być

Tematy doskonalących kursów zawodowych dla asystentek i higienistek stomatologicznych w 2017 r.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij