Asysta Dentystyczna wydanie nr 1/2017
Asysta Dentystyczna wydanie nr 1/2017

Drodzy Czytelnicy

Witam Państwa na łamach pierwszego wydania „Asysty Dentystycznej” w 2017 roku. Jesteśmy tuż przed targami Krakdent w Krakowie, które odbędą się 9-11 marca. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia stoiska naszej redakcji (hala Dunaj, stoisko D3). Jest to okazja do bezpośredniego zapoznania się z najnowszą ofertą wydawniczą. Podczas targów odbędzie się premiera słownika English in clinical practice. Stomatologiczny leksykon angielsko-polskii polsko-angielski. Dodatkowo przygotowaliśmy dla Państwa niespodzianki z okazji jubileuszu 25-lecia Elamed Media Group (wydawcy naszego kwartalnika).
W zimowym wydaniu „Asysty Dentystycznej” na okładce gościmy zespół higienistek z kliniki Amedica w Łodzi. Zapraszam do lektury wywiadu, w którym dypl. hig. stom. Iwona Ostrowska i dypl. hig. stom. Ilona Mitera dzielą się wiedzą o istocie profilaktyki, edukacji stomatologicznej oraz świadomości i nawykach mieszkańców Łodzi.
Tematem bieżącego wydania jest profilaktyka dzieci w wieku przedszkolnym. Najnowsze doniesienia z tego zagadnienia opracowały dla Państwa dypl. hig. stom. Katarzyna Ostrowska oraz dypl. hig. stom. Anna Michalska.
Z zakresu opieki nad pacjentem periodontologicznym artykuł wzbogacony o dokumentację zdjęciową przygotowała hig. stom. Marzena Cesarz – pracę odnajdą Państwo w dziale „Praca z pacjentem”.
Zapraszam również do śledzenia strony IV Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który odbędzie się 3-4 czerwca w Katowicach. Więcej szczegółów na www.kongres-dga.elamed.pl.


Życzę owocnej lektury
hig. stom. Michał Kluczkowski
redaktor naczelny

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Kompleksowa opieka stomatologiczna

O tym, jak ważne są profilaktyka i edukacja stomatologiczna, oraz o świadomości i nawykach mieszkańców Łodzi z dypl. hig. stom. Iwoną Ostrowską i dypl. hig. stom. Iloną Miterą z kliniki Amedica w Łodzi rozmawiała Urszula Rudner.

TEMAT NUMERU

Potrzeby profilaktyczno-higieniczne dzieci w wieku przedszkolnym

Według badań „Ogólnopolski monitoring zdrowia jamy ustnej” zleconych przez Ministerstwo Zdrowia w 2011 roku odsetek dzieci w Polsce dotkniętych chorobą próchnicową wyniósł 79,9% wśród 5-latków, a w grupie 6-latków – 85,6%. Głównymi przyczynami takiego stanu są przede wszystkim niewiedza i zaniedbania rodziców bagatelizujących znaczenie profilaktyki, jak również niedostrzeganie potrzeby leczenia zębów mlecznych.

PRACA Z PACJENTEM

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

W dzisiejszych czasach uważa się, że atrakcyjny wygląd jest nieodzownym elementem w procesie osiągania sukcesu zarówno na polu osobistym, jak i zawodowym.

Diagnostyka chorób przyzębia

Zwalczanie płytki bakteryjnej odgrywa największą rolę w zapobieganiu chorobom przyzębia i leczeniu istniejącej już choroby, jak również w utrzymaniu zdrowia po skutecznym i kompleksowym leczeniu w fazie podtrzymującej.

Lakierowanie zębów – procedura, zalecenia, ciekawostki

Wiele firm oferuje przeróżne materiały do fluoryzacji. Który wybrać? Jak często lakierować zęby? Jakie są zalecenia? Artykuł poświęcony jest materiałom używanym w gabinetach stomatologicznych do fluoryzacji, a ponadto przedstawia zalecenia dla pacjentów, jak również ciekawostki związane z tym tematem.

GDY PACJENT ZAPYTA

Afty – występowanie i leczenie

Afty są schorzeniem nawracającym, które wpływa negatywnie na komfort życia pacjentów. Istnieje kilka rodzajów aft oraz metod ich leczenia.

Kserostomia problemem pacjentów w wieku starczym – czy tylko?

Kserostomia (dry mouth, mouth dryness, oral dryness), definiowana jako subiektywne odczucie suchości jamy ustnej wywołane zmniejszonym wydzielaniem śliny (1), stanowi niebagatelny problem dla milionów ludzi na całym świecie.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Nowoczesne podejście do profesjonalnej profilaktyki

Swiss Dental Academy (SDA) powstała 10 lat temu w Szwajcarii. Jej głównym celem jest kształcenie i szkolenie stomatologów i higienistek w zakresie profesjonalnej profilaktyki wykonywanej w gabinecie stomatologicznym.

NA RATUNEK

Pierwsza pomoc w gabinecie

Odpowiedni poziom wiedzy personelu gabinetu stomatologicznego, z którym przychodzi nam udzielać pierwszej pomocy, gwarantuje nie tylko profesjonalną opiekę nad pacjentem, ale również spokój psychiczny i poczucie profesjonalizmu w wykonywaniu zawodu medycznego.

KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA

Asertywność w pracy higienistki stomatologicznej

Asertywność to bardzo pożądana cecha w dzisiejszych czasach i przydatna wszystkim osobom świadczącym usługi medyczne. Nie jest to jednak pojęcie nowe.

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

VI Konferencja PSHS

Najlepsi spotkali się w Warszawie i Nyonie

Jak to się robi po kaszubsku?

Higienizacja pacjenta protetycznego

QUIZ WIEDZY

Regulamin quizu „Kompetentna higienistka w gabinecie stomatologicznym”

QUIZ nr 27

KOMPETENTNA HIGIENISTKA w gabinecie stomatologicznym

EDUKACJA

Tam warto być

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij