Asysta Dentystyczna wydanie nr 4/2015
Asysta Dentystyczna wydanie nr 4/2015

Drodzy Czytelnicy

Nasza redakcja oddaje w Państwa ręce ostatni w bieżącym roku numer „Asysty Dentystycznej”. Jesteśmy tuż przed rozpoczęciem II edycji Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który odbędzie się 4-6 grudnia w Katowicach. Serdecznie zapraszam do zapoznania
się z programem przygotowanym dla asystentek i higienistek stomatologicznych, lekarzy stomatologów oraz techników dentystycznych. Udział w Kongresie to szansa, aby kształcić się zespołowo, oraz niepowtarzalna okazja do wymiany poglądów i doświadczeń. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami wydarzenia na stronie kongres-dga.elamed.pl.


Na koniec roku nasza redakcja przygotowała dla Państwa nowość wydawniczą. Książka Vademecum asysty dentystycznej. Profilaktyka w gabinecie już jest dostępna w sprzedaży. Dzięki zaangażowaniu naszych autorów: Doroty Grzyśki, Michała Kluczkowskiego, Anny Nowik, Katarzyny Ostrowskiej, Pauliny Radomy oraz Natalii Szeląg, powstała praktyczna publikacja poparta bogatą dokumentacją fotograficzną. Książkę można nabyć podczas wszystkich spotkań branżowych, w których udział
bierze nasza redakcja, oraz na stronie internetowej www.dlaspecjalistow.pl.


Temat bieżącego numeru poświęcony jest ortodoncji. Asysta podczas leczenia ortodontycznego wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale także znajomości narzędzi, które są wykorzystywane podczas zabiegów. Agnieszka Czarnota-Nastały dokładnie omawia temat, dołączając do wyczerpującego tekstu zdjęcia narzędzi. Zachęcam Państwa także do lektury artykułu Michała Kluczkowskiego, który omawia zakres profilaktyki pacjenta implantologicznego. Wszystkich zainteresowanych zasadami budowania swojego wizerunku jako profesjonalisty zapraszam do lektury artykułu Ewy Doros w dziale „Komunikacja interpersonalna”.

Życzę owocnej lektury
Ewelina Ładziak
redaktor prowadząca

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Asysta o wielu twarzach

Klinika Duo-Med we Wrocławiu to nowoczesny gabinet stomatologiczny, prowadzony przez profesjonalny i zżyty zespół. O codziennych obowiązkach oraz dodatkowych wyzwaniach, jakie niesie praca, z Agnieszką Mojżesz i Marzeną Kudlińską rozmawiała Paulina Budna-Muc.

TEMAT NUMERU

Asystowanie w ortodoncji – instrumentarium ortodontyczne

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii skoncentrowaną na korygowaniu niewłaściwych relacji zębowych. Lekarz ortodonta musi przejść szereg szkoleń w celu nabycia umiejętności wykonywania różnych procedur leczniczych, dotyczących zarówno leczenia aparatami ortodontycznymi zdejmowanymi oraz stałymi, jak i przeprowadzania często skomplikowanych operacji. Procedury te wymagają użycia wielu specjalistycznych narzędzi.

PRACA Z PACJENTEM

Nitkowanie – najlepsza profilaktyka

Pacjenci rzadko stosują nici dentystyczne. Aby to usprawiedliwić, znajdują przeróżne wymówki. Większość pacjentów tłumaczy się tym, że mają zbyt stłoczone zęby i przez to nie potrafią wprowadzić nitki.

ABC pracy w koferdamie – cz. III. Metody instalacji

Podstawową funkcją koferdamu jest izolacja pola zabiegowego przed środowiskiem jamy ustnej.

Profilaktyka profesjonalna oraz domowa u pacjenta implantologicznego

Implantologia w ostatnich czasach staje się coraz popularniejszą metodą odbudowy protetycznej uzębienia. Oczywiście to lekarz implantolog, dysponując najnowocześniejszymi metodami diagnostycznymi i leczniczymi, jest w stanie sprostać rosnącym wymaganiom pacjentów. Niemniej jednak pełen sukces terapeutyczny zależy od wielu czynników.

Nowoczesne narzędzia do badania i zapisu stanu przyzębia pacjenta w gabinecie stomatologicznym

Obecnie pacjent jest szczególnie wrażliwy na jakość komunikacji pomiędzy nim a personelem medycznym. Uznaje ją za jeden z wyznaczników wysokiej jakości pracy gabinetu dentystycznego. Periodontal Chart ułatwia pacjentowi zrozumienie problemu i celowości podjęcia leczenia dzięki obrazowemu przedstawieniu stanu uzębienia.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Płyny do płukania jamy ustnej

Każdy z nas wie, jak bardzo ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Dzieci już od najmłodszych lat są uczone, jak prawidłowo szczotkować zęby. Wiedzą, że potrzebujemy do tego zabiegu pasty i szczoteczki. Ale poza tymi podstawowymi „narzędziami”, których używamy na co dzień, są jeszcze preparaty, które wspomagają utrzymanie prawidłowej higieny.

KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA

Praca z pacjentem zagranicznym

Do zadań asystentki stomatologicznej należą: ścisła współpraca z lekarzami oraz pozostałym personelem medycznym, taktowne i życzliwe zachowanie wobec pacjentów, systematyczność i dokładność w pracy.

Psychologia w gabinecie stomatologicznym – zjawisko atrybucji

W tym numerze „Asysty Dentystycznej”, kontynuując temat psychologii w gabinecie stomatologicznym, zaprezentuję Państwu dorobek tej nauki w zakresie teorii zwanej teorią atrybucji.

DENTAL BIZNES

Jak wykorzystać rekomendację i dawanie zaleceń do budowy wizerunku profesjonalistki?

Higienistka stomatologiczna codziennie ma szansę wpływać na przyzwyczajenia zdrowotne ludzi. Każdy pacjent wychodzi z gabinetu z jakimiś zaleceniami: jak powinien myć zęby, jakiej pasty i szczotki do tego używać, albo po prostu – by w ogóle zaczął lepiej dbać o uzębienie i pojawiał się na wizytach kontrolnych.

DENTAL ASSISTING

Deutsch für Zahnärzte

QUIZ WIEDZY

Regulamin quizu „Kompetentna higienistka w gabinecie stomatologicznym”

QUIZ nr 22

KOMPETENTNA HIGIENISTKA w gabinecie stomatologicznym

Zweryfikuj swoją wiedzę! Drodzy Czytelnicy, teraz możecie sprawdzać swoją wiedzę na bieżąco. W tym numerze „Asysty Dentystycznej” publikujemy prawidłowe odpowiedzi na pytania z quizu nr 20 („Asysta Dentystyczna”, 2/2015).

EDUKACJA

Tam warto być

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

IV Konferencja PSHS za nami

Studentki higieny na konferencji w Zabrzu

Otwarcie Impladent Medical & Dental Clinic

CEDE 2015 już za nami

Expodent 2015

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij