Asysta Dentystyczna wydanie nr 1/2015
Asysta Dentystyczna wydanie nr 1/2015

Jesteśmy już po I edycji Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który odbył się 22-23 listopada ubiegłego roku w Katowicach. Połączenie trzech grup zawodowych w jednym miejscu spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników, a także zebrało wiele pozytywnych recenzji. Na temat wydarzenia mogą Państwo przeczytać artykuł w dziale „Z kraju i ze świata”. Pierwsza edycja Kongresu została zamknięta, a redakcja rozpoczęła już pracę nad kolejną. O szczegółach będziemy informować wkrótce na naszych stronach internetowych i w czasopiśmie – zachęcam do śledzenia informacji na ten temat.

W bieżącym wydaniu niezwykle ciekawy jest wywiad z personelem Centrum Stomatologii Integralnej Dentaria w Częstochowie. Jest to jedna z niewielu klinik tak przygotowanych na leczenie małych pacjentów. Barbara Gałdy-Krupińska, Katarzyna Suchecka, Dorota Żurek i Izabela Cierpiał opowiadają o swojej pracy i zasadach współpracy z dziećmi, które są jednymi z najbardziej wymagających pacjentów. Temat numeru poświęcony jest zabiegowi, który nieprzerwanie cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów. Dypl. hig. stom. Dorota Grzyśka opisuje metody wybielania, czynności, które powinny zostać wykonane przed zabiegiem oraz skutki wybielania. W artykule odnajdą też Państwo zestaw porad, które można przekazać pacjentowi na temat diety i higieny, dzięki której efekt wybielania będzie trwalszy.

Dla asystentek stomatologicznych na pewno przydatny w pracy będzie artykuł na temat asysty przy pobieraniu wycisków pod wkłady koronowo-korzeniowe. Dypl. hig. stom. Sylwia Nowakowska-Opitz opisuje kolejno etapy asystowania oraz potrzebne instrumentarium, które należy przygotować przed wizytą pacjenta.

Recepcjonistki stomatologiczne wiele ciekawych informacji na temat swojego zawodu odnajdą w artykule Wojciecha Krówczyńskiego, który zaznacza, jak bardzo ta funkcja jest niezbędna w gabinecie. Autor podkreśla także, że zawód ten wymaga wielu umiejętności organizacyjnych i wiedzy z zakresu przepisów prawnych, a także kompetencji z zakresu komunikacji z pacjentem. Zachęcam Państwa do śledzenia strony internetowej asystadentystyczna.pl, a także serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszego stoiska na targach KRAKDENT w Krakowie, które odbędą się 19-21 marca br. Nasze stoisko ma nr D3.

Życzę owocnej lektury

Ewelina Ładziak
redaktor zarządzająca
„Asysta Dentystyczna”

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Baśniowa klinika dla małych pacjentów

Choć w częstochowskim Centrum Stomatologii Integralnej Dentaria leczą się nie tylko dzieci, ale również dorośli, jej wystrój i personel sprawiają, że pod względem leczenia dzieci jest ona jedną z najbardziej unikatowych placówek w Polsce. Z personelem Dentarii: kierownikiem zespołu higienistek Barbarą Gałdy-Krupińską, asyst. stom. Katarzyną Suchecką, hig. stom. Dorotą Żurek i asyst. stom. Izabelą Cierpiał rozmawiała Ewelina Ładziak. Wywiad wzbogaciła swoją wiedzą i doświadczeniem właścicielka Dentarii lek. stom. Iwona Żuławińska.

TEMAT NUMERU

Wybielanie w pigułce

Wiele osób marzy o pięknym i białym uśmiechu. Środków i sposobów na to jest mnóstwo. Trzeba jednak uważać, by nieświadomie nie zrobić krzywdy sobie i swoim zębom.

PRACA Z PACJENTEM

Ukończenie szkoły a realne przygotowanie do pracy z pacjentem w zawodzie higienistki i asystentki stomatologicznej

Zawód higienistki i asystentki stomatologicznej jest bardzo popularny. Wyspecjalizowany rynek dentystyczny wymusił uzupełnienie wiedzy wśród osób, które bez wcześniejszego przygotowania trafiły do gabinetów. Tę samą drogę przemierzają osoby, które nie mają doświadczenia w pracy, ale świadomie decydują się na wybór szkoły medycznej i profilu higienistki stomatologicznej.

Asysta przy pobieraniu wycisków pod wkłady koronowo-korzeniowe

Wkład koronowo-korzeniowy jest standardowym sposobem na odbudowę zniszczonej korony zęba. Wykonuje go technik protetyk w postaci sztyftu na podstawie wycisku pobranego w gabinecie stomatologicznym przez lekarza stomatologa.

GDY PACJENT ZAPYTA

Karmienie piersią a wady zgryzu

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) karmienie piersią jest najlepszą drogą zapewnienia noworodkowi składników odżywczych, takich jak: białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i pierwiastki metali, których potrzebuje, aby zdrowo wzrastać.

Zielona apteczka – zioła stosowane w stomatologii

Żyjemy w czasach, w których jesteśmy skazani na stałą obecność środków konserwujących w żywności, kosmetykach i lekach. Środki chemiczne dodawane do żywności poprawiają walory smakowe, wygląd zewnętrzny produktu, ale także przedłużają świeżość i czas ich przechowywania.

Próchnica bez tajemnic

Próchnica zębów jest chorobą przewlekłą, w której na skutek działania kwasów pochodzących z fermentacji węglowodanów dostarczanych w diecie przez bakterie jamy ustnej następuje zlokalizowane zniszczenie podatnych tkanek twardych zęba.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Niedoceniona, lecz istotna rola wosków dentystycznych w procedurach dentystycznych

Pierwsze doniesienia na temat stosowania wosków w stomatologii sięgają początku XVIII wieku – używano wówczas wosku pszczelego do wykonywania wycisków pola protetycznego.

PRACA I ZDROWIE

Wypadki przy pracy w zakładzie stomatologicznym

W miejscu pracy personel stomatologiczny jest narażony na wiele zagrożeń związanych z występowaniem szkodliwych czynników środowiska pracy – fizycznych, chemicznych, biologicznych i psychofizycznych. Mogą one być przyczyną wypadków przy pracy.

KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA

Trudne sytuacje w kontakcie z pacjentem gabinetu stomatologicznego

W trakcie prowadzonych przeze mnie szkoleń i warsztatów niezwykle często pojawia się temat trudnych sytuacji w kontakcie z pacjentem.

Rejestratorka stomatologiczna pilnie poszukiwana

Gromer, linergistka, ebenista czy inne nowe zawody często nas zaskakują swoją nazwą. Przybywają wraz z rozwojem technologii informacyjnej, możliwością pracy przez internet i coraz większą specjalizacją połączoną z automatyzacją różnych procesów. Zauważalne w tym zakresie zmiany dotyczą również branży stomatologicznej. Zawód lekarza dentysty, coraz bardziej obudowany proceduralno-administracyjnym aspektem funkcjonowania, wymaga nowych kompetencji w obszarze organizacji, zarządzania, a także przedsiębiorczości.

DENTAL ASSISTING

Deutsch für Zahnärzte

EDUKACJA

Tam warto być

Tematy doskonalących kursów zawodowych dla asystentek i higienistek stomatologicznych w 2015 r.

QUIZ WIEDZY

Regulamin quizu

QUIZ nr 19

KOMPETENTNA HIGIENISTKA w gabinecie stomatologicznym

Zweryfikuj swoją wiedzę! Drodzy Czytelnicy, teraz możecie sprawdzać swoją wiedzę na bieżąco. W tym numerze „Asysty Dentystycznej” publikujemy prawidłowe odpowiedzi na pytania z quizu nr 17 („Asysta Dentystyczna” 3/2014).

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Podsumowanie I Kongresu Stomatologicznego Dent Group

Dolnośląskie Targi Stomatologiczne DENTAMED we Wrocławiu

Relacje ze spotkań branżowych

International Dental Show 2015 w Kolonii

Relacje z imprez branżowych

Ortodontyczne ABC – profilaktyka czy leczenie

Relacja z imprez branżowych

Targi EXPODENT 2014

Relacje z imprez branżowych

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij