Asysta Dentystyczna wydanie nr 2/2013
Asysta Dentystyczna wydanie nr 2/2013

Bardzo miło mi Państwa powitać na łamach kolejnego wydania naszego czasopisma. W bieżącym numerze dział PRACA Z PACJENTEM otwiera artykuł dypl. hig. stom. Doroty Grzyśki, która przedstawia krok po kroku zasady utrzymywania oraz kontrolowania higieny jamy ustnej dzieci pokazując, jak skutecznie zachęcić małych pacjentów m.in. do prawidłowego szczotkowania zębów. Państwa uwadze polecam także kolejną część artykułu z zakresu leczenia ortodontycznego autorstwa dypl. hig. stom. Agnieszki Nowak, która wskazuje, jak bardzo istotne jest zachowanie prawidłowej diety podczas użytkowania aparatów stałych i ruchomych. W odpowiedzi na przesłane przez Państwa prośby zamieszczamy na łamach bieżącego wydania prace poświęcone zabiegowi wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym, a także praktyczny artykuł na temat skalingu nadi poddziąsłowego. Niezwykle pomocny podczas pracy z pacjentem z pewnością okaże się tekst dr hab. n. med. Marty Tanasiewicz poświęcony tematowi próchnicy, który dokładnie omawia istotę jej powstawania oraz sposoby rozpoznawania. W dziale SPRZĘT I MATERIAŁY znajduje się artykuł poświęcony rodzajom past do zębów, z którego dowiedzą się Państwo, na jakie składniki zwrócić uwagę, aby jak najlepiej dopasować pastę do potrzeb pacjenta. Zapraszam również do rozwiązywania quizu wiedzy i nadsyłania kart odpowiedzi. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody – podręcznik „Angielski w gabinecie. Praktyczne lekcje języka angielskiego dla zespołów stomatologicznych”. Zachęcam Państwa także do zapoznania się z naszą ofertą wydawniczą i szkoleniową w sklepie internetowym www.dlaspecjalistów.pl, gdzie na wszystkich prenumeratorów czekają atrakcyjne zniżki na nasze produkty. Życzę przyjemnej lektury Ewelina Ładziak

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Komunikacja bez słów gwarancją ergonomicznej pracy

PRACA Z PACJENTEM

Jak skutecznie zachęcić dziecko do utrzymywania higieny jamy ustnej? Instruktaż dla dzieci i rodziców

Artykuł przedstawia krok po kroku, jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci od najmłodszych lat oraz jak skutecznie zachęcić je i wyrobić nawyk regularnego szczotkowania zębów.

Istota prawidłowej diety podczas leczenia ortodontycznego

Artykuł przedstawia problematykę związaną z użytkowaniem aparatów oraz ogólne informacje na temat doboru właściwej diety, które należy przekazać pacjentowi.

Na ratunek wrażliwym zębom

Artykuł przedstawia sposoby zapobiegania nadwrażliwości zębów. Praktyczne rady przedstawione w tekście są gotowym instruktażem dla pacjentów, którzy skarżą się na dolegliwości związane z wrażliwymi zębami.

Metoda wybielania zębów stosowana w gabinecie stomatologicznym

Wybielanie zębów jest jednym z zabiegów coraz częściej stosowanych w stomatologii estetycznej. Dzięki znajomości odpowiednich technik stomatolog jest w stanie znacznie poprawić kolor zębów pacjenta. W artykule przedstawiono metody wybielania przebarwionych zębów. Omówiono wskazania do leczenia i powikłania związane z wybielaniem.

Skuteczność skalingu nad- i poddziąsłowego w walce z biofilmem jamy ustnej

Usuwanie złogów nazębnych jest najczęściej przeprowadzanym zabiegiem w leczeniu chorób przyzębia.

GDY PACJENT ZAPYTA

Choroba próchnicowa i jej wczesne rozpoznanie

Celem pracy było zaprezentowanie metod wczesnej diagnostyki próchnicy w odniesieniu do etapów rozwoju procesu próchnicowego i istoty wczesnego jej rozpoznania.

PRACA I ZDROWIE

Przepisy BHP w pracy z lampami bakteriobójczymi i polimeryzacyjnymi

PIERWSZA POMOC

Urazy kończyn – złamania, zwichnięcia, skręcenia

SPRZĘT I MATERIAŁY

Pasty do zębów – jak wybrać odpowiednią?

Na podstawie piśmiennictwa w pracy opisano historię pasty do zębów i dostępną na jej temat wiedzę. Ponadto podano praktyczne wskazówki dotyczące zastosowania u pacjentów past zawierających różne rodzaje środków w zależności od wskazań.

KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA

Umiejętności na cztery pory roku

Każdy z nas w swoim życiu jest lub będzie pacjentem innego lekarza i doświadczy wpływu jego kompetencji interpersonalnych na swoje samopoczucie oraz zachowanie w procesie leczenia. Im częściej słyszymy o tym, że powinnością białego personelu jest pomoc cierpiącemu człowiekowi, to tym bardziej rośnie w nas poczucie wartości, a zarazem odpowiedzialności za zdrowie innych.

Cztery postawy przyjmowane przez rejestratorkę w kontakcie telefonicznym z pacjentem

Artykuł porusza temat profesjonalnie prowadzonej rozmowy telefonicznej z pacjentem stomatologicznym. Prezentowane są kryteria profesjonalizmu kontaktu telefonicznego oraz opisane zostają postawy przyjmowane przez rejestratorkę w tym kontekście.

QUIZ WIEDZY

Regulamin quizu Kompetentna higienistka w gabinecie stomatologicznym

QUIZ NR 12 KOMPETENTNA HIGIENIS TKA W G ABINE C I E S TOMATOL OGIC ZNYM

Kompetentna higienis tka W G A B I N E C I E S T O M A T O L O G I C Z N Y M

DENTAL ASSISTING

Angielski dla asysty

EDUKACJA

Tam warto być

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Targi KRAKDENT 2013

35. edycja targów IDS w Kolonii już za nami

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij