Asysta Dentystyczna wydanie nr 4/2012
Asysta Dentystyczna wydanie nr 4/2012

Drodzy Czytelnicy!

Witam serdecznie na łamach kolejnego numeru „Asysty Dentystycznej”. W bieżącym wydaniu czasopisma prezentujemy wiele interesujących prac przydatnych w codziennej praktyce zarówno higienistkom, jak i asystentkom stomatologicznym, m.in. z zakresu ortodoncji, radiologii i protetyki.

Szczególnie zachęcam do lektury artykułów autorstwa Barbary Campinoti, Anny Ożarek, Wojciecha Krówczyńskiego i Magdaleny Szumskiej zebranych w dziale „Komunikacja interpersonalna”. W tym miejscu chciałabym w imieniu zespołu redakcyjnego podziękować za liczne gratulacje związane z organizacją I Konferencji Asysty Dentystycznej, która odbyła się we wrześniu w Katowicach. Dziękuję wykładowcom i partnerom merytorycznym: firmom Heraeus, GlaxoSmithKline Consumer Healthcare oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Katowicach. Podczas Konferencji swoją premierę miał produkt Biblioteki ASD „Angielski w gabinecie. Praktyczne lekcje języka angielskiego dla zespołów stomatologicznych”.

Gorąco zachęcam do zapoznania się z publikacją. Zachęcam również do lektury relacji z konferencji dla personelu średniego mających miejsce na Śląsku i tegorocznej wystawy CEDE w Poznaniu. Mam nadzieję, że publikacje zamieszczone w „Asyście Dentystycznej” okażą się dla Państwa satysfakcjonujące.

Życzę przyjemnej lektury

redaktor naczelna
Anna Olszewska-Adamowicz

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Specyfika ortodoncji

O diagnozowaniu i leczeniu ortodontycznym z dyplomowanymi higienistkami stomatologicznymi Joanną Walasek, Katarzyną Połanecką, Patrycją Dudałą oraz asystentkami Barbarą Sapigórską i Anną Wołowicz z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT rozmawiała Anna Olszewska-Adamowicz.

PRACA Z PACJENTEM

Podstawy implantologii stomatologicznej

Każdy pacjent leczony implantologicznie powinien mieć świadomość, że należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego dotyczących higieny i wizyt kontrolnych.

Higiena aparatów czynnościowych

W poprzednich artykułach przedstawiona została problematyka rozwoju narządu żucia pod kątem najkorzystniejszych warunków tegoż rozwoju oraz procedur leczenia ortodontycznego.

Wielki strach małego pacjenta. Lęk towarzyszy nam od pierwszych dni życia

Lęk jest biologicznie potrzebny tak samo jak ból, lecz gdy jest zbyt intensywny, działa destrukcyjnie i hamuje rozwój naszej osobowości. Wywołują go zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne, a każdy człowiek przeżywa go w inny sposób.

Pacjent z zespołem Downa w gabinecie stomatologicznym – cz. II

Zespół Downa należy do najczęstszych chorób o podłożu genetycznym. Artykuł przedstawia sposoby postępowania z pacjentem z zespołem Downa w gabinecie stomatologicznym.

Czy częste mycie skraca życie... protez dentystycznych?

Zachowanie protezy w czystości oraz właściwej higienie jest bardzo ważne dla estetyki i zdrowia pacjenta. Artykuł podpowiada, jak dbać o protezy, żeby uniknąć ich uszkodzenia.

Wykonywanie stomatologicznych badań radiologicznych u dzieci Cz. I

Zdjęcia rentgenowskie, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, należy wykonywać, ograniczając liczbę projekcji, czas ekspozycji oraz rozmiary wiązki promieniowania jonizującego padającej na ciało pacjenta do wartości niezbędnych dla uzyskania żądanej informacji diagnostycznej.

PIERWSZA POMOC

Krwotok

Krwotok (łac. haemorrhagia) to gwałtowna utrata krwi poza światło naczyń krwionośnych na skutek choroby (np. gorączki krwotocznej) lub urazu. Znaczna utrata krwi może bardzo szybko prowadzić do wstrząsu, a w skrajnych przypadkach (> 50% objętości krwi) do wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia.

PRACA I ZDROWIE

Bezpieczeństwo pracy z włóknami szklanymi

Pierwsze doniesienia na temat używania włókien szklanych w stomatologii pochodzą z lat 70. ubiegłego wieku.

HIGIENA W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM

Dezynfekcja i sterylizacja w stomatologii oraz najczęściej popełniane błędy w zakresie dekontaminacji

Gabinet stomatologiczny jest gabinetem zabiegowym, który stwarza stałe i znaczące ryzyko zakażeń.

PRAWO

Wymogi reklamy w gabinecie

Jakie przepisy prawne określają wymogi reklamy w gabinecie stomatologicznym? Czy istnieją produkty, których reklama w gabinecie stomatologicznym jest zakazana?

KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA

Trudny pacjent w gabinecie dentystycznym Pacjent zestresowany

Trudni pacjenci pojawiają się od początku istnienia zawodu stomatologa wykonywanego w sposób zorganizowany i bywają poważnym utrudnieniem organizacyjnym zarówno dla lekarzy, jak i dla personelu pomocniczego.

Jak radzić sobie ze stresem – cz. I

Stres wyzwala się, gdy umysł i ciało reagują na jakąś realną lub wymyśloną sytuację. Problem radzenia sobie ze stresem ma większy związek z umysłem (z tym, co postrzegasz i jakie nadajesz temu znaczenie).

Czy za pomocą poczty elektronicznej można zdobyć przyjaznych pacjentów?

Nie rób drugiemu co tobie niemiłe. Zapewne znasz taką zasadę, która skutecznie działa w stosunku do znajomych i przyjaciół.

Przedstawiciele handlowi w gabinecie

Codzienna komunikacja w gabinecie to także sposób i styl, z jakim prezentujemy nasze podejście do nieplanowych gości, a przedstawiciele handlowi z pewnością do takich należą.

QUIZ WIEDZY

Regulamin quizu

Quiz nr 10

Odpowiedzi na pytania z quizu nr 8

DENTAL ASSISTING

Cz. I odpowiedzi do ćwiczeń z publikacji „Angielski w gabinecie. praktyczne lekcje języka angielskiego dla zespołów stomatologicznych”.

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Sukces I Konferencji Asysty Dentystycznej

Targi CEDE 2012

II Konferencja Higienistek Stomatologicznych Szkół Policealnych

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij