Asysta Dentystyczna wydanie nr 1/2012
Asysta Dentystyczna wydanie nr 1/2012

Szanowni Czytelnicy!

Witam Państwa gorąco na łamach pierwszego w tym roku wydania „Asysty Dentystycznej”. Chciałabym serdecznie podziękować za to, że byli Państwo z nami przez cały 2011 rok, wspierając nas miłym słowem oraz pochlebnymi opiniami. Mam nadzieję, że wraz z zespołem redakcyjnym sprostałyśmy Państwa oczekiwaniom i pozostaną Państwo z nami w kolejnym, z pewnością równie owocnym i intensywnym roku. Okazją do spotkania będą targi Krakdent, które odbędą się 8-10 marca.

Zapraszam Państwa do odwiedzenia naszego stoiska, gdzie będzie można zaprenumerować czasopismo bądź otrzymać jego bezpłatny egzemplarz. Najnowszy numer obfituje w wiele interesujących i przydatnych w praktyce prac. Mechaniczne usuwanie kamienia nad- i poddziąsłowego jest niewątpliwie najczęstszym zabiegiem wykonywanym przez higienistki stomatologiczne, dlatego też szczególnie polecam Państwa uwadze artykuł „Skaling ultradźwiękowy”.

Autorka dypl. hig. stom. Bożena Bloch-Szotowska przybliża w nim szczegółowo rodzaje i zastosowanie końcówek do aparatów ultradźwiękowych. Równie ciekawy jest tekst lek. stom. Katarzyny Pustułki „Utrzymanie przestrzeni w uzębieniu mlecznym – kiedy, po co i w jaki sposób?”. Autorka zwraca uwagę na fakt, że wczesne ekstrakcje mogą prowadzić do licznych negatywnych następstw w dalszym rozwoju układu stomatognatycznego.

Życzę przyjemnej lektury

redaktor naczelna
Anna olszewska-Adamowicz

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Profesjonalnie i z... sympatią do pacjenta

W sierpniu 2008 roku w centrum Rzeszowa powstała Specjalistyczna Przychodnia Stomatologiczna Periocentrum. O organizacji i charakterystyce pracy podczas asystowania przy trudnych przypadkach periodontologicznych z właścicielką Anną Skibą oraz personelem średnim: Sylwią Jaworską, Marzeną Kazimierską i Sabiną Matwij rozmawiała Anna Olszewska-Adamowicz.

PRACA Z PACJENTEM

Skaling ultradźwiękowy

Skaling metodą ultradźwiękową należy do sposobów profesjonalnej profilaktyki periodontologicznej wykonywanej w gabinecie stomatologicznym. Mechaniczne usuwanie kamienia nad- i poddziąsłowego jest niewątpliwie najczęstszym zabiegiem wykonywanym przez higienistki stomatologiczne. Na rynku pojawiła się szeroka gama końcówek do aparatów ultradźwiękowych. W tym numerze przybliżymy ich rodzaje i zastosowanie.

Profilaktyka profesjonalna w gabinecie periodontologicznym

W kolejnej część cyklu pt. „Rola higienistki stomatologicznej we współpracy z lekarzami periodontologami w profilaktyce chorób przyzębia”prezentujemy program terapii w gabinecie periodontologicznym.

Utrzymanie przestrzeni w uzębieniu mlecznym – kiedy, po co i w jaki sposób?

Artykuł zwraca uwagę na fakt, że wczesne ekstrakcje mogą prowadzić do licznych negatywnych następstw w dalszym rozwoju układu stomatognatycznego.

Procedury leczenia ortodontycznego – krok po kroku

Na co trzeba zwrócić uwagę przed założeniem aparatu? Jakich procedur należy przestrzegać, aby leczenie ortodontyczne przebiegło prawidłowo, dając najlepsze efekty i satysfakcję pacjenta?

Czy u pacjentek ciężarnych można wykonywać zdjęcia rentgenowskie – cz. II

Publikowana praca ma na celu rozwiać przynajmniej część wątpliwości i zapoznać personel średni z najnowszym stanem wiedzy na temat rentgenodiagnostyki ciężarnych kobiet.

Strach przed dentystą Wpływ komunikowania się na dentofobię

Im szybciej rozpoznamy intencje pacjenta, jego strach i niepewność, tym szybciej prawidłowo zareagujemy i usuniemy w miarę możliwości czynniki, które powodują jego dyskomfort.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Słów kilka o szczoteczce do zębów

Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej jest najważniejszym czynnikiem w walce z próchnicą i chorobami przyzębia.

PIERWSZA POMOC

Nagłe zatrzymanie krążenia u dzieci i niemowląt

W poprzednim numerze magazynu zaprezentowaliśmy pierwszą część artykułu dotyczącego postępowania w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (NZK) u osób dorosłych. W bieżącym numerze omówimy NZK u dzieci i niemowląt.

GDY PACJENT ZAPYTA

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty? Wskazówki dla rodziców

Jednym z zadań personelu stomatologicznego jest informowanie rodziców, w jaki sposób powinni przygotować swoje dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa. Te informacje z pewnością ułatwią zarówno rodzicom, jak i personelowi średniemu kontakt z dzieckiem podczas wizyty.

HIGIENA W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM

100 pytań do... sanepidu cz. II

Za pośrednictwem portalu www.asystadentystyczna.pl, który zyskuje coraz większe zainteresowanie asystentek i higienistek stomatologicznych, do redakcji wpływa wiele szczegółowych pytań dotyczących zasad zachowania higieny w gabinetach stomatologicznych. Odpowiedzi na pytania uzyskała Ewelina Ładziak w rozmowie z kierownikiem Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach mgr Renatą Cieślik-Tarkotą. Polecamy lekturę II części wypowiedzi.

DENTAL ASSISTING

Angielski dla asysty. Lesson 6

EDUKACJA

Ministerstwo Zdrowia odpowiada Część 2. Uznanie kwalifikacji zawodowych

Dowiedz się, czy istnieje możliwość uznania kwalifikacji na podstawie przepracowanych lat w zawodzie oraz o możliwościach uzupełnienia wiedzy przez uczestnictwo w kursach.

Tam warto być

Tematy doskonalących kursów zawodowych dla asystentek i higienistek stomatologicznych w pierwszej połowie 2012 r.

KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA

Zrozumieć klienta niskobudżetowego. Dekalog asystentki i recepcjonistki

Prezentujemy 10 zasad, które ułatwią współpracę personelu średniego z klientem niskobudżetowym.

Jak konstruktywnie przekazać pacjentowi krytyczną informację zwrotną?

Jeżeli formułujemy krytykę, to robimy to w celu korekty zachowania drugiej osoby, chcemy, by zmieniła swój sposób postępowania.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij